Pomiń menu

MALBORK. Na tę wiadomość czekaliśmy od pół roku.

Cierpliwość i determinacja mieszkańców Malborka została nagrodzona: już wiadomo, że zbliżamy się do budowy obwodnicy i drugiej nitki mostu na Nogacie. Budowa dwóch inwestycji ma rozpocząć się w drugiej połowie 2011 roku i zakończyć w ciągu dwóch lat. Przypomnijmy, w połowie roku gruchnęła wieść, że w budżecie gdańskich drogowców nie ma środków na dokumentację techniczną trzech ważnych inwestycji na Pomorzu, w tym malborskiej obwodnicy. Teraz okazało się, że wszystko jest na dobrej drodze. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już pieniądze na projektowanie nowej trasy, dzięki której z miasta wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy.

To oznacza również widoki na nową przeprawę przez Nogat, bo obydwie inwestycje, obwodnica i druga nitka mostu, mają być realizowane jednocześnie.

– Rozwiąże to problem wewnętrzny miasta, bo wiemy, że trochę przed mostem trzeba postać. Teraz jest jedna jezdnia i dwa pasy, a będą dwie jezdnie i cztery pasy – mówił dyr. Franciszek Rogowicz z GDDKiA. – Przygotowanie dokumentacji technicznej tego przedsięwzięcia wziął na swoje barki malborski samorząd.

Podczas konferencji koalicjanci kampanii „Murem za mostem” przekazali na ręce posła Sławomira Nowaka oryginały ok. 6000 podpisów na listach poparcia dla budowy drugiej nitki mostu w Malborku. Parlamentarzysta ma ją przekazać centrali GDDKiA w Warszawie. Chodzi o to, by w stolicy dowiedzieli się o obywatelskim zaangażowaniu w tę sprawę. W przypadku malborskiej inwestycji, doszło już do porozumienia między Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Infrastruktury i centrali GDDKiA w Warszawie – mówił poseł Nowak.

Koszt budowy malborskiej obwodnicy szacuje się na ok. 300 mln złotych.

Partnerami kampanii “Murem za mostem” są: Malborskie Centrum Kwadrat, Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks, Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Malborskiej, Młody Malbork oraz “Gazeta Malborska”.

Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji “Masz głos, masz wybór”, która jest organizowana przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

 

Malborskie Centrum KWADRAT