Pomiń menu

DZIEŃ OTWARTY URZĘDU MIEJSKIEGO W RESKU

Młodzież Liceum w Resku cyklicznie uczestniczy w projektach związanych z edukacją obywatelską. W tym roku przyłączyliśmy się do akcji upamiętniającej 20 rocznicę pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce, która przypada 27 maja 2010 roku. Akcja ma zachęcić zarówno młodzież jak i  mieszkańców do docenienia pozytywnej działalności samorządów poprzez pokazanie tego, co się zmieniło w okolicy dzięki władzom lokalnym.

W ramach projektu zaplanowaliśmy wycieczkę do Urzędu Miejskiego, spotkanie z władzami gminy. We wtorek 11 maja uczniowie klasy pierwszej udali się na spotkanie z Przewodniczącą Rady Miejskiej, panią Barbarą Basowską oraz burmistrzem Reska, panem Arkadiuszem Czerwińskim. Najpierw pani Basowska opowiedziała uczniom o swojej pracy, zakresie obowiązków, zasadach wyboru władz gminy, następnie w gabinecie pana burmistrza uczniowie mieli okazję zasiąść w fotelu włodarza gminy, przymierzyć się być może do przyszłego stanowiska. Pan burmistrz opowiedział o swoich zadaniach, aktualnych problemach gminy, nawiązał do wykorzystania funduszy unijnych przez Resko, perspektyw rozwojowych gminy. Udzielił wyczerpujących odpowiedzi na pytania uczniów.

Ostatnim etapem była wizyta w niemal wszystkich pokojach urzędu, uczniowie stali się na chwilę petentami. Dowiedzieli się, jakie zwykłe sprawy i problemy mogą załatwić, rozwiązać w tych miejscach. Szczególnie zainteresował ich Urząd Stanu Cywilnego, pani kierownik Wiesława Roszyk opowiedziała młodzieży o swojej pracy.

Na zakończenie zostaliśmy obdarowani publikacjami o walorach turystycznych powiatu łobeskiego.

Wycieczka okazała się interesującym pomysłem zdobywania wiedzy w praktyce. Być może niektórzy przełamali barierę strachu przed przysłowiową władzą, większość z nich nabyła umiejętność samodzielnego załatwiania ważnych dla nich spraw.

Liceum Ogólnokształcące im. K.K.Baczyńskiego