Pomiń menu

Oficjalne wyniki Rankingu Szkół

Koniec roku szkolnego już odtrąbiony. Absolwenci gimnazjów dowiedzieli się już, czy dostali się do wymarzonej szkoły. Prowadząc Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych Młody Włocławek chciał uzmysłowić przedstawicielom oświaty, jak istotna jest promocja szkoły. Nadal brakuje we Włocławku odpowiedniego prezentowania dokonań uczniów i ich nauczycieli. O wielu wydarzeniach szkolnych mieszkańcy naszego miasta i powiatu dowiadują się grubo poniewczasie.

   Ranking ma właśnie wyzwolić w nadchodzącym roku szkolnym 2010/2011 takie mechanizmy, dzięki którym cała lokalna społeczność będzie miała możliwości poznania dokonań uczniów każdej szkoły.

Chcieliśmy również zorientować się, jak młodzież zapatruje się na szkoły średnie, czego od nich wymaga, jak i również zależało nam na opinii obecnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat swoich placówek. W ramach tej akcji Młody Włocławek nagłaśniał przez długi czas Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych, zarówno ankietami, jak i za pomocą strony internetowej, na której można było zagłosować na swoją ulubioną szkołę. Dziś przedstawiamy wyniki naszych starań.

Jaką szkołę najczęściej wybierali uczniowie gimnazjów? Wśród liceum góruje Liceum Ziemi Kujawskiej, gdzie chętnie będą się uczyć na profilach matematyczno-fizycznych oraz biologiczno-chemicznych. Następne jest IV Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego, w którym uczniowie lubują się w ukierunkowaniu humanistyczno-dziennikarskim. Tuż za nimi jest Liceum Marii Konopnickiej, gdzie obleganym profilem będzie humanistyczno-prawny, szczególnie z językiem hiszpańskim i niemieckim. Jeżeli chodzi o technika, zdecydowaną przewagą głosów wygrywa Technikum Elektryczne i profil technik-informatyk. Potem ex aequo Technikum Chemiczne – fryzjerstwo i Technikum Samochodowe. Szkoły zawodowe to głównie Zespół Szkół Chemicznych i Budowlanych.

Klasyfikacja szkół wg. uczniów klas trzecich:

• LICEA

1. LZK

2. IV LO

3. LMK

4. Kopernik

5. Długosz

6. V LO

7. Sportowe LO „Lider” i Prywatne Liceum Plastyczne

 

• TECHNIKA

1. Technikum Elektryczne

2. Technikum Chemiczne i Technikum Samochodowe

3. Technikum Ekonomiczne

4. Technikum Budowlane i Technikum przy ZST

• ZASADNICZE SZKOŁY ZAWODOWE

1. ZSZ przy Zespole Szkół Chemicznych

2. ZSZ przy Zespole Szkół Budowlanych

3. ZSZ przy Zespole Szkół Elektrycznych

4. ZSZ przy Zespole Szkół Samochodowych

5. ZSZ przy Zespole Szkół Technicznych

Czego szukają uczniowie w nowych szkołach? Opinie są różne, od jak najlepiej zdanej matury połączonej z dużą ilością nauki, po czas odpoczynku i wyluzowania. Jednak wszyscy poszukiwać będą nowych znajomości i ciekawych przygód.

A co sądzą o swoich szkołach ich obecni uczniowie? Głównie nie żałują wyboru swoich szkół; najbardziej zadowoleni są uczniowie LZK i Kopernika, najmniej Elektryka, LMK, Długosza i Ekonomika. Uczniowie, którzy uważają, że źle wybrali, najczęściej chcieliby się znaleźć w zupełnie innych szkołach na zupełnie innych profilach. W szkołach podobają się głównie uczniowie/uczennice i przerwy, choć w Zespole Szkół Samochodowych wygląd szkoły, a w LMK – korytarz w kolorach rasta na trzecim piętrze. Zmienić chcieliby dużo, począwszy od reputacji szkoły, jej wyglądu, kadry, a skończywszy na oknach w LMK czy umiejscowienia budynku IV LO. Na pytanie, czego brakuje w szkołach odpowiedź jest praktycznie taka sama wszędzie – osobnych szafek dla wszystkich uczniów, czasu wolnego i czystości, głównie w toaletach. Uczniowie głównie czują się bezpiecznie w szkole i w jej okolicach, są sprawiedliwie oceniani przez nauczycieli, jednak rzadko kiedy mają szansę rozwijać swoje zainteresowania i nie dostaje pomocy ze strony szkoły. Kiepsko jest też z ciekawym prowadzeniem lekcji przez nauczycieli oraz z pracą samorządu uczniowskiego. Jednak wszyscy są zgodni z tym, że do ich szkół chodzą naprawdę fajni uczniowie.

Klasyfikacja szkół wg. ich uczniów:

1. Kopernik

2. Zespół Szkół Chemicznych

3. LZK

4. IV LO

5. Zespół Szkół Samochodowych

6. Zespół Szkół Elektrycznych

7. V LO

8. Zespół Szkół Budowlanych

9. Zespół Szkół Technicznych

10. LMK

11. Długosz

12. Zespół Szkół Ekonomicznych

A co chcieliby powiedzieć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przyszłym kolegom i koleżankom? Oprócz słów poparcia czy ostrzeżeń, można usłyszeć również hasła rywalizacyjne, typu „Idźcie do LZK, nie do LMK” i na odwrót, demotywujące: „Idź do Kopernika, gdzie Twój rozum znika”, zachęcające: „Nie chcesz być lamusem? idź do „Czwórki” musem!”, czy też zawierające radę, jak być kimś: „LMK: przyjdziesz z klamką – jesteś bossem!”

Tak przedstawia się tegoroczny Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. Mamy nadzieję, że braki, które zostały zauważone przez uczniów zostaną opanowane i poprawione, a kwestie pozytywne będą jeszcze bardziej punktowały. Życzymy powodzenia!

Ranking odbywał się w ramach Akcji „Masz głos, masz wybór” oraz Inkubatora Inicjatyw Młodzieżowych.

Wyniki Rankingu- głosowanie internetowe:

Lp. Nazwa szkoły Liczba głosów

1. ZSEl – 1153

2. Muzyk – 1108

3. Plastyk – 1065

4. Baczyński – 550

5. Kopernik – 191

6. Ekonomik – 160

7. LMK – 124

8. LZK – 114

9. ZST – 87

10. V LO – 72

11. Długosz – 53

12. Chemik – 41

13. Samochodówka – 40

14. Budowlanka – 29

Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek