Pomiń menu

Włocławek: Czy znasz uprawnienia prezydenta?

2 lipca Młody Włocławek wraz z kołem Projektu: Polska we Włocławku na ulicach naszego miasta przeprowadził happening pro frekwencyjny przed wyborami prezydenckimi, które już 4 lipca!
W godzinach 14-16 na Zazamczu, Kazimierza Wielkiego, Południu i Śródmieściu uczestnicy pytali się ludzi jakie kompetencje posiada prezydent Rzeczypospolitej. Odpowiedzi były różne; dotyczyły rzeczywistych uprawnień, takich jak inicjatywa ustawodawcza, prawo weta, reprezentacja kraju na świecie, zwierzchnik sił zbrojnych, podpisywanie ustaw, nominowanie profesorskie, powoływanie prezesa KRRiT, ratyfikacja traktatów.

Prezentowały również niewiedzę obywateli, kiedy odpowiadali, że prezydent nie ma żadnych kompetencji, decyduje razem z sejmem o wszystkim. Oczywiście nie zabrakło smaczków takich jak: musi słuchać ludzi, mało może. Wiele razy uczestnicy otrzymali odpowiedzi typu: wiem, ale nie powiem czy nic was to nie obchodzi do widzenia.

Aż 34% ankietowanych nie znało żadnej kompetencji prezydenta Rzeczypospolitej!

Po otrzymaniu odpowiedzi osobom pytanym wręczano vlepki z akcji „Gdziekolwiek będziesz – zagłosuj” oraz ulotki z hasłem „4 lipca wcale nie musisz głosować. Ale pamiętaj – ktoś inny zadecyduje za Ciebie!”. Zachęcali również do pójścia do lokalu wyborczego poprzez wymienianie korzyści takiego działania.

To jednak nie koniec akcji tego dnia. O godzinie 17 młodzi ludzie uczestniczący w akcji zebrali się na Placu Wolności, aby przeprowadzić wspólnie jeszcze jedno przedsięwzięcie. Jedna z grup, używając kartek flipczartowych, skleiła duża płachtę, na której narysowali kontury Polski. Nad nimi został umieszczony napis: „Czym są dla Ciebie wybory???”. Kolejna nadmuchiwała i zawiązywała balony. Następne otrzymały vlepki oraz ulotki. I rozpoczęło się działanie! Kilkuosobowe grupy chodziły w okolicy Placu Wolności zadając pytanie „Czym są dla Ciebie wybory”. Po uzyskaniu odpowiedzi, osoby otrzymywały vlepki oraz ulotki informacyjne. A odpowiedzi były bardzo różnorodne. Według ludzi wybory są: nieporozumieniem, stratą czasu, nudnym obowiązkiem, czymś smutnym, kłamstwem, oszustwem, picem na wodę fotomontażem, przykrym obowiązkiem, wyborem mniejszego zła, czymś nieosiągalnym, nie mają większego znaczenia. Pojawiły się również takie odpowiedzi jak: wyborem, nie wypowiadam się, 3x nie, niczym, nie pójdę mój kandydat odpadł, głosuj na Kaczora, głosuję na Komorowskiego, nie dziękuję.

Optymizmem natomiast napawa trzecia grupa wypowiedzi, gdyż wybory są również: szansą na lepsze życie, wiarą w Polskę, obywatelskim obowiązkiem, czymś najważniejszym dla Polaka, życiem, nadzieją, bardzo ważną rzeczą, przyjemnością, wolnością słowa.

Wszystkie odpowiedzi zostały umieszczone na wcześniej przygotowanej płachcie.

Wszystkie akcje pro frekwencyjne Młodego Włocławka i Koła Stowarzyszenia Projekt: POLSKA we Włocławku odbyły się w ramach kampanii „Gdziekolwiek będziesz – zagłosuj”, realizowanej przez koalicję „Masz głos, masz wybór”, która skupia kilkanaście opiniotwórczych i cieszących się autorytetem organizacji pozarządowych, działających na rzecz zwiększenia udziału obywateli w wyborach.

Koordynatorem kampanii we Włocławku był Rafał Korasiewicz.

4 lipca wcale nie musisz glosować. Ale pamiętaj – ktoś inny zadecyduje za Ciebie!

Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek