Pomiń menu

Kirgizi we Włocławku

 


We wtorek 13 lipca 2010 roku we Włocławku gościli przedstawiciele partii politycznych z Kigistanu. Goście przyjechali na zaproszenie Europejskiego Instytutu na Rzecz Demokracji. Do Włocławka przybyli na zaproszenie posła Łukasza Zbonikowskiego. W naszym mieście demokracji uczyli się odwiedzając biura Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Spotkali się również z Przewodniczącym Rady Miasta Rafałem Sobolewskim. Wizyta w Centrum Inicjatyw Europejskich miała charakter szkoleniowy, w czasie którego politycy z Kirgistanu poznawali mechanizmy demokracji europejskiej.

Na zakończenie wizyty spotkali się z przedstawicielami włocławskich środowisk młodzieżowych, głownie z Młodym Włocławkiem i Młodzieżową Radą Miasta. Na pytania kirgiskich gości odpowiadali Paula Langnerowicz – Marszałek Sejmu Dzieci i Młodzieży, Rafał Korasiewicz – Koordynator Młodego Włocławka, Michał Cieśliński – przewodniczący Projektu Polska we Włocławku, Adrian Pokrywczyński – Wiceprzewodniczący MRM i Maciej Adamczyk – Przewodniczący MRM I kadencji.

Gości najbardziej interesowały zasady funkcjonowania Sejmu Dzieci i Młodzieży, podstawy prawne istnienia Młodzieżowej Rady Miasta oraz narzędzia monitoringu władzy. Rafał Korasiewicz prezentując aktywność Młodego Włocławka szczegółowo przedstawił działania w ramach kampanii profrekwencyjnych „Pępek Europy”, „Gdziekolwiek będziesz – zagłosuj” i „Zmień lokal na wyborczy” oraz Akcji „Masz głos, masz wybór”.

Spotkanie zakończyło się wymianą adresów mailowych i prośbą Kirgizów o przesłanie materiałów dotyczących powoływania Młodzieżowych Rad Gmin.

 

Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek