Pomiń menu

Grodków wystartował – pierwsza odsłona ogólnopolskiej akcji "Masz głos, masz wybór".

 Na Opolszczyźnie działa kilka organizacji/stowarzyszeń, które są członkami koalicji „Masz głos, masz wybór”. Oprócz Nysy, Kluczborka czy Opola jest także gmina Grodków. W tej gminie do akcji Masz głos, masz wybór przyłączyły się trzy organizacje. Również nasza organizacja, czyli redakcja lokalnego dziennika Grodkow24.civ.pl postanowiła się przyłączyć do tej ogólnopolskiej kampanii i dnia 3 września 2010 roku staliśmy się formalnie jej członkami. Wcześniej na łamach tego portalu internetowego wielokrotnie promowaliśmy tą akcję, przy każdych wyborach w Polsce. Natomiast teraz aktywnie działamy na terenie naszej gminy.

W ramach tej kampanii prowadzimy lokalne działania na rzecz świadomych wyborów i wysokiej frekwencji. A frekwencja jest od lat najniższa w powiecie brzeskim, więc mamy nadzieję, że po takich akcjach i działaniach to się zmieni.

Należy również przypomnieć, że to m.in. przez ostatnie działania władz Grodkowa, w wyborach do Parlamentu Europejskiego a następnie w wyborach prezydenckich, frekwencja gminy Grodków była najniższa w naszym powiecie. Wówczas w maju 2009 roku przed referendum dotyczącym odwołania burmistrza Grodkowa i Rady Miejskiej w Grodkowie, sam burmistrz Marek Antoniewicz namawiał mieszkańców do bojkotu referendum. Plakaty i ulotki z hasłem burmistrza „Referendum nie idę – dobrze życzę miastu i gminie” zachęcały do zostania w domach i tak się stało, ludzie nie poszli głosować w referendum, ale także w następnych w wyborach mniej głosowało grodkowian.

Zdecydowanie nie popieramy takich działań, dlatego trzeba poprawić demokrację i frekwencję w naszej gminie. W tym roku chcemy zrealizować trzy zadania akcji:

– Diagnoza problemów lokalnych

– Debata przedwyborcza z udziałem kandydatów

– Kampania profrekwencyjna 

Część zadań już realizujemy, w ubiegłym tygodniu na terenie Grodkowa przeprowadziliśmy  pierwszą odsłonę  kampanii, która ma na celu skłaniać do korzystania z biernego prawa wyborczego. O czym również informowały regionalne media. Rozwieszaliśmy plakaty i rozdawaliśmy ulotki, naklejki z hasłami „Przyszli radni są obok Ciebie! Znasz ich? Przekonaj ich!” oraz „Przyszłe radne są obok Ciebie! Znasz je? Przekonaj je! Diagnozujemy problemy lokalne poprzez rozmowy z mieszkańcami, sondy i komentarze na forach internetowych.

Wkrótce będziemy odwiedzać sołectwa, gdzie również przeprowadzimy kampanię Maz głos, masz wybór. Obecnie przygotowujemy się do przeprowadzenia dwóch debat z kandydatami na burmistrza Grodkowa, które odbędą się na początku listopada w Hali Sportowej LO w Grodkowie.

Relację z naszych następnych działań na terenie gminy Grodków, napiszemy w listopadzie.

Damian Kapinos

Grodkow24.civ.pl Twoje Centrum Informacji