Pomiń menu

Eksport akcji do Wolsztyna

 Młodzi nie wiedzą

Niedawne badania Instytutu Spraw Publicznych wykazały, iż to młodzi ludzie w wieku 18 – 24 lata najmniej wiedzą o samorządzie i wyborach. By dołożyć cegiełkę do zmiany ich świadomości na debatę „Czy warto brać udział w wyborach samorządowych?”, udał się przedstawiciel Stowarzyszenia – Tomasz Zygmuntowicz. Sztuki debaty uczyli się uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych we Wolsztynie (woj. wielkopolskie). Zorganizowali ją z okazji wyborów samorządu szkolnego a także a może przede wszystkim, z powodu zbliżających się wyborów samorządowych.

Szkolna Agora

Wśród oponentów brania udziału w wyborach samorządowych przeważały opinie, iż politycy to osoby niegodne zaufania, działające na szkodę obywateli. Pojawiały się także zdania, że jeden głos nic nie zmieni. By obalić ten argument, członek Stowarzyszenia przytoczył przykład kampanii profrekwencyjnych, organizowanych przez koalicję organizacji pozarządowych. W tym tą najbardziej znaną i rozpoznawalną – Zmień kraj. Idź na wybory. Ekspert i jednocześnie radny powiatowy Szymon Ptak, przekonywał żeby nie utożsamiać jednej osoby z całą partią lub komitetem wyborczym. – Bo aferzyści i oszuści zdarzają się wszędzie. W wyborach samorządowych mamy okazję głosować na konkretnych ludzi. I głosujmy na nich – podsumował. Młodzież celnie ripostowała, że w takim bądź razie co oni jeszcze robią w partiach.

Mają głos już 21 listopada

Wśród debatujących znaleźli się kandydaci i kandydatki do samorządu uczniowskiego a także pełnoletni uczniowie. Mimo zaciętości sporu, przeważyła opinia iż warto głosować. Niespełna dwugodzinna debata, obyła się bez poważnych utarczek słownych. Na koniec przedstawiciel Stowarzyszenia, zaprezentował idee akcji „Masz głos, masz wybór”, zachęcając do udziału w nadchodzących wyborach. Jednak największym wzięciem cieszyły gadżety akcji. Wniosek z tego, że może zagłosują…świadomie.

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Kolsko