Wspólna przestrzeń – piękna przestrzeń
Największe sołectwo gminy Strzelin - Kuropatnik uczestniczył w tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” . Walory i dorobek kulturalny wsi oceniali w ostatni dzień lipca przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Kuropatnik zgłosiła do konkursowej kategorii „Najpiękniejsza Wieś” Burmistrz Dorota Pawnuk, doceniając w ten sposób aktywność i przedsiębiorczość działających w tej miejscowości prężnych stowarzyszeń. Lokalną społeczność w przygotowaniach do prezentacji dorobku wsi wsparli przedstawiciele strzelińskiego magistratu. Członków komisji powitano po staropolsku – świeżo upieczonym chlebem. Historię wsi, działalność społeczną miejscowych organizacji i dorobek kulturalny Kuropatnika przedstawił zebranym w remizie OSP Kamil Dyba. W multimedialnej prezentacji, przygotowanej we współpracy z Aleksandrem Ziółkowskim, Kamil Dyba omówił najważniejsze pola aktywności mieszkańców, realizację sołeckiej strategii rozwoju oraz plany społeczności wiejskiej na najbliższe lata. Komisję bardzo wyczerpująco poinformowano o inicjatywach podejmowanych przez miejscowe organizacje: Stowarzyszenie Kobiet Kuropatnik, Ludowy Klub Sportowy Gromnik, Ochotniczą Straż Pożarną w Kuropatniku oraz chór Triole. Po skończonej prezentacji przyszedł czas na taneczny przerywnik, którym był występ młodych adeptów tańca towarzyskiego ze Studia Tańca „Perfect Dance” Krzysztofa Majewskiego. Kolejny element prezentacji Kuropatnika miał charakter kulinarny. Gościom zaserwowano oryginalne potrawy przyrządzone przez Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Komisja doceniła walory smakowe zupy „dziadówki” i kiszki ziemniaczanej. Warto przypomnieć, że zupa „dziadówka” przygotowana przez KGW Kuropatnik zajęła w 2009 roku III miejsce w IX konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Po degustacji przyszedł czas na zwiedzanie wsi. Komisja odwiedziła m.in. Zespół Szkół w Kuropatniku, piękny ogród Pani Danuty Lektarskiej oraz aktualnie modernizowany stadion Gromnika Kuropatnik Sołtys Kuropatnika Teresa Bollweg pokazała członkom komisji również wyremontowaną przez mieszkańców kapliczkę na tzw. „Kaczerkach” i zdewastowany pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej mieszkańców wsi, który społeczność Kuropatnika zamierza wkrótce odrestaurować. Ostatnim elementem wizytacji było spotkanie w remizie przy kawie i pysznych ciastach przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich.
We wtorek, 28 sierpnia na specjalnej konferencji prasowej Wicemarszałek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz ogłosił wyniki konkursu. Niestety, debiutujący w konkursie Kuropatnik nie znalazł uznania w oczach komisji. I miejsce w kategorii „Najpiękniejsza Wieś” zajęło sołectwo Pęgów (Oborniki Śląskie)
Zorganizowany już po raz czwarty konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska jest formą wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oferowaną społecznościom lokalnym uczestniczącym w Odnowie Dolnośląskiej Wsi. Konkurs ma na celu wyłonienie i promowanie najlepszych wzorcowych działań, przedsięwzięć zrealizowanych na terenach wiejskich, ma także inspirować i stworzyć płaszczyznę wymiany doświadczeń. Całe przedsięwzięcie opiera się na założeniu, że na rozwój wsi doskonale wpływa zdrowa rywalizacja oparta na dobrym przykładzie.
Tegoroczną edycję konkursu zorganizowano w IV kategoriach:
1. „Najpiękniejsza Wieś”
2. „Najpiękniejsza Zagroda”
3. „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”
4. „Najlepszy start w Odnowie Wsi”.