Pomiń menu

Pozarządowe konsultacje społeczne w sprawie Dworca Zachodniego w Olsztynie

W imieniu Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich "Wizja Lokalna" chciałbym zaprosić na pozarządowe konsultacje społeczne, których tematem będzie kwestia funkcjonowania Dworca Zachodniego oraz uatrakcyjnienia jego okolic. Spotkanie odbędzie się w czwartek dnia 25 października 2012 roku w godzinach 17-19 w siedzibie Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej przy ul. Artyleryjskiej 34 w Olsztynie.

Zapowiedziane spotkanie jest elementem prowadzonego przez nas od dłuższego czasu projektu „Dworzec Olsztyn Stare Miasto”, który przeprowadzamy w ramach zainicjowanej przez Fundację im. Stefana Batorego ogólnopolskiej akcji Masz Głos, Masz Wybór. Głównym założeniem naszej koncepcji jest zwiększenie ilości osób korzystających z dworca poprzez szersze udostępnienie stacji mieszkańcom i przyjeżdżającym do naszego miasta turystom. Chcemy by zdecydowanie większa część przyjezdnych zobaczyła Olsztyn nie od strony przemysłowego „Głównego”, lecz od strony znajdujących się w obrębie zaledwie kilkuset metrów wiaduktów kolejowych, Starego Miasta, Kościoła Garnizonowego, parku Podzamcze, pięknych deptaków przy j. Długim czy Koszarów Dragonów – miejsca o ogromnym aczkolwiek niewykorzystanym potencjale.

By tak się stało potrzeba odpowiednich warunków. Z przeprowadzonych przez nas badań opinii publicznej (których szczegółowe wyniki zaprezentujemy na spotkaniu) wynika, że dworzec nie jest dostosowany do potrzeb aż 84% ankietowanych, a głównymi problemami są braki w infrastrukturze, złe skomunikowanie i estetyka. Dlatego naszym zdaniem do projektu pt. „modernizacja dworca” podchodzić musimy kompleksowo, gdyż w istocie nie chodzi jedynie o podnoszoną często kwestię modernizacji samego budynku, ale również o jego okolice. Te od lat pozostają natomiast bez pomysłu. Trzeba zadbać by ludzie korzystający z mniejszej z olsztyńskich stacji czuli się na niej dobrze. W przypadku osób niepełnosprawnych, starszych czy z dziećmi uczynić to możemy np. poprzez podwyższenie peronów celem zwiększenia komfortu wsiadających i wysiadających. To jedna z propozycji, których na spotkaniu mamy nadzieję padnie więcej.

Nie możemy oczekiwać by ludzie tłumnie korzystali z zaniedbanego dworca bez kas biletowych, punktów usługowych i autobusowych połączeń z innymi częściami miasta. Dlatego priorytetowe naszym zdaniem powinno być skomunikowanie dworca z miastem poprzez utworzenie przystanku autobusowego, parkingu dla rowerów i punktu roweru miejskiego. Na dworcu funkcjonować powinien SIP (System Informacji Pasażerskiej) z informacją o rozkładzie zarówno pociągów PKP, jak i autobusów ZKM. Intuicyjna musi być sama droga do Starówki, dlatego nazwa-drogowskaz połączona z systemem oznakowania dróg do poszczególnych atrakcji i elektronicznym punktem informacji turystycznej jest w naszej opinii niezbędna. Całość powinna być spójna z SIM (System Identyfikacji Wizualnej) dla miasta Olsztyna. Zdaniem członków Koła Naukowego Inżynierii Drogowej i Kolejowej przy Politechnice Gdańskiej, z którymi mieliśmy przyjemność w tej kwestii współpracować, istnieje potrzeba by w sąsiedztwie dworca powstał podziemny parking P+R (Park&Ride) oraz parking K+R (Kiss&Ride), czyli parking dla osób lekko spóźnionych, na którym dłuższy postój byłby niemożliwy.

Zgodnie z zapowiedziami PKP proces modernizacji dworca wchodzi (kolejny już raz) w decydującą fazę. Być może jest to ostatni dzwonek by zgłosić własne uwagi. Dlatego jeszcze raz serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym przez nasze Stowarzyszenie spotkaniu.

Dla celów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa na adres [email protected]

Z wyrazami szacunku,
Paweł Klonowski
Prezes

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”
[email protected]
www.wizjalokalna.org.pl