Monitoring funduszu korkowego w Zgierzu
Fundacja „Twórczy, Aktywni” od maja do września 2012 roku prowadziła w Zgierzu monitoring funduszu korkowego. Podejmowane działania służyły sprawdzeniu, jak realizowany jest w Zgierzu Program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz innych uzależnień oraz wywołaniu dyskusji wokół tematu radzenia sobie przez gminę z problemami alkoholowymi i narkomanią wśród mieszkańców. Wypracowane rekomendacje zostały przedstawione w opracowanym przez fundację raporcie.
Udało się:
– uzyskać i przeanalizować konieczne dla przeprowadzenia monitoringu dokumenty (m.in. ankiety PARPA G1, Miejskie Programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz innych uzależnień, Gminną Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych, zarządzenie Prezydenta Miasta powołujące Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Regulamin Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Sprawozdanie z działalności Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) z lat 2009-2011;
– przeprowadzić wywiady z Prezydent Miasta, Skarbnikiem Miasta, Naczelnik Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Młodzieży, Przewodniczącą Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przewodniczącym Stowarzyszenia Abstynentów Klubu „STOP”, Pełnomocnik ds. Młodzieży;
– zorganizować spotkanie podsumowujące wyniki monitoringu;
– zainteresować problemem mieszkańców.
Już po przeprowadzeniu monitoringu zespół złożony z Pełnomocnik ds. Młodzieży, Przewodniczącej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przewodniczącego Stowarzyszenia Abstynentów Klubu „STOP” przygotował projekt nowego Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz innych uzależnień na rok 2013 (realizacja rekomendacji dotyczącej zespołowego przygotowania projektu programu). Dostrzeżono zasadność zgłoszonych rekomendacji, w trakcie roku 2013 ma być wypracowany nowy program z bardzo szerokim udziałem zgierzan, oparty na rzetelnych diagnozach.
Nie udało się:
– uczestniczyć w wydarzeniu promującym trzeźwy styl życia (nie było to możliwe, w czasie prowadzenia monitoringu nie było takiego wydarzenia)
Współpraca z samorządem układała się pomyślnie. Od początku prowadzenia monitoringu pozostawaliśmy w kontakcie z Pełnomocnik ds. Młodzieży, odpowiedzialną w Zgierzu za realizację Miejskiego Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Urzędnicy chętnie współdziałali. Nie było większych problemów z umawianiem się na rozmowy z pracownikami urzędu. Chętnie współdziałała również administrator BIP w Zgierzu. Otrzymywaliśmy terminowo odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej i dodatkowe wyjaśnienia w razie wątpliwości.
Mieszkańcy zainteresowali się problemem profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Frekwencja na spotkaniu podsumowującym zadanie była zadowalająca. Po przedstawieniu wyników monitoringu wywiązała się dyskusja, w której brali udział mieszkańcy, urzędnicy, radni i przedstawiciele organizacji pozarządowych.Opracowany przez fundację raport został przekazany wiceprezydentowi Zgierza (ze wzg na nieobecność prezydent), pełnomocnik ds. młodzież oraz Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych i Komisji Budżetowej.
Spotkanie prezentujące wyniki monitoringu odbyło się 25 września 2012 roku. Na spotkaniu było obecnych około 30 osób. Pojawili się mieszkańcy Zgierza, przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędnicy, radni a także dziennikarze z lokalnej telewizji STK Centrum Zgierz.
O spotkaniu, na którym prezentowano wyniki monitoringu, ukazały się informacje w lokalnych mediach:
a) na portalu www.ezg.info.pl
Informacja o spotkaniu
Relacja ze spotkania
b) dwutygodniku Nowy Zgierski ITZ, nr 19/2012, str. 7
Informacja o spotkaniu
http://www.itz-zgierz.pl/numery
a) STK „CENTRUM” Zgierz, wydanie z dnia 28.09.2012
Relacja ze spotkania
http://www.centrum.zgierz.pl/index.php/wrzesie-2012
Największym osiągnięciem jest stworzenie płaszczyzny dla partnerskiego dialogu pomiędzy władzami miasta a mieszkańcami. W październiku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o konsultacjach społecznych, uwzględniając bardzo wiele poprawek zgłoszonych przez mieszkańców i organizacje pozarządowe, co jest też wynikiem upowszechniania idei partycypacji przez Fundację Twórczy, Aktywni.