Pomiń menu

Dzień Samorządu Terytorialnego za nami…

Dzień Samorządu Terytorialnego (a nawet... dwa dni:)) za nami.

25 maja, zgodnie z planem, nasze stowarzyszenie rozstawiło swoje stoisko, jako jedno z wielu podczas trwających drugi dzień Dni Łukowa 2013.

Wszystko było zapięte na ostatni guzik: zaprosiliśmy radnych (spośród 21 członków naszej Rady Miasta 16 potwierdziło swój udział w obchodach święta samorządu), poinformowaliśmy mieszkańców poprzez włączenie naszej uroczystości do oficjalnego programu obchodów Dni Łukowa 2013 oraz zamieszczenie informacji na portalu civitaslukoviensis.pl. Przygotowaliśmy 200 Kart Praw Mieszkańca Łukowa oraz stertę 4-stronicowych wkładek do gazety RegioDBeściak, wydawnictwa Demokracji Bezpośredniej, zawierających dokładny opis idei budżetu obywatelskiego oraz naszych (i władz samorządowych) zamierzeń w zakresie wdrożenia BO w Łukowie..

Nie dopilnowaliśmy jednego – najważniejszego… pogody. Otóż przez cały poprzedni dzień Łuków tonął w deszczu. Skutkiem tego była niezbyt duża frekwencja podczas naszej uroczystości (mimo tego, że deszcz już nie padał). Na spotkanie z mieszkańcami, podczas 3-godzinnego dyżuru (planowaliśmy minimum 6 godzin) przybyło tylko 6 radnych. Nie mieli jednak zbyt dużo pracy bowiem mieszkańcy nie wylegli tłumnie na teren miasta.

Ostatecznie (i za zgodą burmistrza) zadecydowaliśmy, że Dzień Samorządu Terytorialnego… powtórzymy następnego dnia z nadzieją, że łukowianie zapomną o tym, że dwa dni wcześniej zmokli i zdecydują się na uczestnictwo w Dniach Łukowa, a tym samym w Dniu Samorządu Terytorialnego. I, rzeczywiście, przez pierwsze pół godziny dyżuru (wówczas to właśnie swoją obecnością na naszym stoisku zaszczycił nas Burmistrz, Dariusz Szustek) pogoda była całkiem znośna. Niestety, przez kolejne dwie godziny padał mały deszcz. O dziwo, właśnie wtedy udało nam się porozmawiać z większą liczbą mieszkańców, niż poprzedniego dnia.

Reasumując: Bardzo dobrze się stało, że obchody święta samorządu przeprowadziliśmy w ciągu dwóch dni. Udało nam się (i radnym) porozmawiać z kilkudziesięcioma mieszkańcami. Rozdaliśmy ok. 50 Kart Praw Mieszkańca Łukowa i tyle samo gazet z dodatkiem na temat budżetu obywatelskiego w Łukowie.

Oto kilka problemów, o jakich mieszkańcy rozmawiali z naszymi radnymi:

1. Otworzyć jak najszybciej kino (z dniem 31 grudnia 2011 r. dotychczasowe, jedyne, kino w Łukowie zakończyło swoją działalność),

2. Utworzyć więcej miejsc rozrywki,

3. Maksymalnie zwiększyć długość ścieżek rowerowych,

4. Zlikwidować wystające studzienki na wielu ulicach miasta,

5. Zainstalować zdecydowanie więcej koszy na śmieci na terenie miasta,

6. Wybudować halę widowiskową,

7. Zlikwidować problem wysokich opłat za wywóz śmieci – całkowite zwolnienie z opłat rodzin, posiadających małe dzieci. Zdaniem rozmówcy skoro w PKP lub PKS istnieją zniżki cen biletów, to również można coś podobnego wprowadzić w zakresie opłat za wywóz odpadów. Inny rozmówca stwierdził, że podobnie, jak w systemie emerytalnym jedni pracują na drugich tak, i w przypadku opłat za wywóz śmieci można byłoby wprowadzić zasadę finansowania tych opłat przez bogatszą część społeczeństwa za pozostałych, ubogich, mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Dnia Samorządu Terytorialnego w Łukowie.