Pomiń menu

Europejski Dzień Sąsiadów

Od 2000 roku w ostatni wtorek maja (28.05.2013) obchodzimy Europejski Dzień Sąsiadów, a jak wiadomo mamy ich wielu. W naszym odczuciu, warto uczcić ten wyjątkowy dzień, dzień społeczności, która zamieszkuje poszczególne kamienice, ulice czy osiedla i dołączyć do całej grupy europejczyków, która świętuje, poprzez organizowanie festynów, pikników, grilli i zabaw. Dołącz się do świętowania i uczcij Dzień Sąsiadów!

Żyjemy w czasach, w których niejednokrotnie łatwiej i częściej komunikujemy się z osobami z drugiego końca świata, niż wymieniamy się uśmiechem i mówimy Dzień Dobry swojemu sąsiadowi. Dlatego też warto zaprosić swoich sąsiadów do wspólnego świętowania i wzmocnienia w ten sposób więzi sąsiedzkich, rozwinąć solidarność sąsiedzką i wskrzesić na nowo ducha współpracy obywatelskiej.

Od czego zacząć? Mówcie głośno ze chcecie zorganizować Święto Sąsiadów, zainteresujcie wszystkich wkoło, zwróćcie się do sklepikarzy, to tam wasi sąsiedzi robią zakupy. Wybierzcie miejsce i przygotujcie plan spotkania, rozreklamujcie i czekajcie na sąsiadów. Nie zapomnijcie o atmosferze, kwiatki, girlandy, baloniki, chorągiewki, wszystko, co może uprzyjemnić spotkanie, a nie będzie przeszkadzał pozostałym mieszkańcom. Pamiętajcie, zadbajcie o dzieci to też są wasi sąsiedzi!

Dzień Sąsiada jest dopiero początkiem, pierwszym krokiem w kierunku lepszego życia w codziennym otoczeniu. Niech będzie on okazją do tworzenia wspólnych projektów, zerwania z anonimowością i izolacją oraz do umocnienia sąsiedzkiej solidarności. Będziecie mogli także porozmawiać o budżecie partycypacyjnym, takie małe konsultacje społeczne

Stowarzyszenie Goduszyn do trzech lat organizuje Europejski Dzień Sąsiadów, w tym roku łączymy z Dniem Dziecka. Jestem przekonany, że to nas zbliży i zaowocuje kolejnymi pomysłami na rozwój dzielnicy.

Robert Obaz