Pomiń menu

Fundusz sołecki – od czego zacząć?

Wracasz ze zjazdu, pełna pozytywnych emocji i chęci do działania, chciałabyś góry przenosić, ale pojawia się pytanie: czy do funduszu sołeckiego zachęcać najpierw mieszkańców, sołtysów czy radnych? Jak ich zachęcać? Od czego zacząć? Jak zwykle odpowiedź jest prosta: od początku.

Żeby mówić o funduszu sołeckim, musimy wiedzieć, mówiąc kolokwialnie, o ile kasy chodzi. Wystąpiliśmy zatem dziś do Urzędu Gminy Nieporęt o dane, które pozwolą nam wyliczyć fundusz w każdym sołectwie. W naszej gminie nie jest źle – co roku każde sołectwo dostaje określoną pulę pieniędzy, o przeznaczeniu których decydują mieszkańcy podczas zebrania wiejskiego. Sposób decydowania i głosowania pozostawia wiele do życzenia, tak więc fundusz sołecki i warunki wnioskowania mogłyby tu wiele poprawić. A już informacja, że wójt jest zobowiązany do realizacji postanowień funduszu sołeckiego, z pewnością przyciągnęłaby wiele nowych osób na zebrania. Gdyby jeszcze okazało się, że do podziału będzie więcej…Tak więc czekamy na informacje, powoli przygotowując ulotki i plakaty.

20130511_113331

Chcielibyśmy bardzo podziękować naszym cudownym opiekunom – Szymonowi Osowskiemu i Karolowi Mojkowskiemu oraz pozdrowić całą wspaniałą grupę zadania Fundusz Sołecki 2013. Powodzenia!

Marta Damm – Świerkocka