Pomiń menu

Samorządowiec dostępny, czyli jaki?

Zamojskie Stowarzyszenie Dziennikarzy realizuje w Zamościu zadanie pn. Dostępni samorządowcy. Na początek chcielibyśmy zaprezentować  wyniki sondy ulicznej, którą przeprowadziliśmy wśród mieszkańców Zamościa 09.06.2013r.

Przypadkowo napotkane osoby pytaliśmy „jaki powinien być dostępny samorządowiec i co należy zrobić, by Zamościanie byli zadowoleni ze swoich relacji z władzami samorządowymi. Wiele z udzielonych odpowiedzi świadczy o tym, że część mieszkańców miasta chce aktywnie uczestniczyć w jego życiu i wiedzieć jakie decyzje są podejmowane np.w Ratuszu. Należy dodać, że wiele osób było zadowolonych z obecnej sytuacji i nie widziało potrzeby zmian.
Spośród zebranych wypowiedzi, wybraliśmy te najciekawsze i najbardziej zróżnicowane pod względem proponowanych rozwiązań.
– Dostępny samorządowiec? To taki, który wychodzi do ludzi, pomaga im i chce coś zrobić,a  nie tylko siedzi w swoim gabinecie. Taki, który interesuje się sprawami mieszkańców, a nie tylko załatwia swoje sprawy. Powinien spotykać się z mieszkańcami, o tym, co robi samorząd powinno się mówić więcej. Uważam, że internet nie jest tu należycie wykorzystywany, teraz każdy ma do niego dostęp, to ułatwia kontakt. Chciałabym dostawać np. na maila takie informacje, ale trzeba też pomyśleć o ludziach starszych, którzy nie korzystają z internetu- mówi nam p.Karolina.
– Czuję się poinformowana, ale trzeba mieć odrobinę chęci, żeby tych informacji poszukać. Ja wiem, gdzie znajdują się miejskie wydziały, tam poszłabym szukać odpowiedzi – przekonywała starsza pani – osobiście chciałabym jednak, żeby była drukowana jakaś gazetka informacyjna, o tym co się dzieje w magistracie, mógłby ją roznosić listonosz.
– To ktoś, kto utrzymuje kontakt ze swoimi wyborcami. Ja uważam, że ten kontakt w Zamościu nie jest najlepszy. Przydałyby się jakieś spotkania- mówi p.Eugeniusz.
Miejska radna Zofia Piłat jest zdania, że radny ma wręcz obowiązek kontaktowania się z mieszkańcami.  Według niej, tylko tak można sobie wiele wyjaśnić i przekazać.
opracowanie ZSD