Pomiń menu

Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza – zaczyna z wysokiego c

Wywiad w Radiu Dla Ciebie z Prezesem Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza i Sołtyską wsi OPYPY na temat funduszu sołeckiego. Podczas audycji mówiono o problemach sołectw, braku poparcia przy wyodrębnianiu Funduszy Sołeckich w Gminach gdzie jako przykład podano moje sołectwo Ulaszewo Ludwikowo w Gminie Stara Biała. Wspomniano też o akcji Masz Głos, Masz Wybór

Tylko 57 proc. gmin na Mazowszu uchwaliło tzw. Fundusz Sołecki. Dlaczego?

Wójtowie boją się, że sołtysi nie będą umieli wydawać publicznych pieniędzy. Nieprawda, umiemy tymi pieniędzmi gospodarować, mówią sołtyski (poprzednia i obecna) wsi Opypy: Grażyna Jałgos-Dębska i Maja Czajkowska.
Fundusz Sołecki zakłada przeznaczenie części budżetu danej gminy na potrzeby sołectw.  Fundusz uchwalił Sejm w 2009 roku. Władze gmin mają jeszcze dwa dni na poinformowanie sołtysów o wysokości przyznanego im funduszu na rok 2014. I tu zaczynają się schody, bo prawie wszystkie sołectwa chcą otrzymać pieniądze do realizowania swoich celów, rady gmin niechętnie je wyodrębniają ze swoich budżetów, bo to nie jest obowiązkowe. Na Mazowszu zrobiło to tylko 57 proc. gmin.

Grażyna Jałgos-Dębska i Maja Czajkowska podkreślały w Tak sobie myślę, że wójtowie i burmistrzowie uważają, że sołtys nie będzie wiedział na co pieniądze z Funduszu Sołeckiego wydać:

– Według nich te pieniądze zostaną zmarnotrawione. Nie dopuszczają do tego, żeby dać możliwość sołtysom, aby oni pokazali, że wiedzą. Sołectwo jako jednostka pomocnicza jest najmniejszą organizacją, która reprezentuje mieszkańców. Już bliżej mieszkańców być się nie da.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Grażyną Jałgos-Dębską, prezes Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza, Mają Winiarską-Czajkowską, sołtyską ze wsi Opypy w powiecie grodziskim:

Pod poniższym linkiem materiał audi.

http://www.rdc.pl/informacje/tylko-57-proc-gmin-na-mazowszu-uchwalilo-tzw-fundusz-solecki-dlaczego/