Pomiń menu

Relacja ze Święta Samorządu Lokalnego

W niedzielę, 25 sierpnia, wraz z Dożynkami Gminnymi odbyła się pierwsza edycja Święta Samorządu Lokalnego na terenie Gminy Luzino.

Na naszym stoisku przygotowaliśmy wiele atrakcji, do których niewątpliwie należało zorganizowanie konkursu z nagrodami dla uczestników. W przeciwieństwie do innych tego typu przedsięwzięć zamiast przeznaczać pieniądze na zakup losu mieszkańcy mogli wygrać upominki, chwaląc się jedynie swoją wiedzą na temat Gminy Luzino i ogólnych pojęć dotyczących samorządu terytorialnego. Pytanie takie jak: Ile trwa kadencja Wójta Gminy? Wymień rzekli przepływające przez Gminę Luzino, Wymień nazwy wsi sołeckich gminy Luzino, Przez kogo uchwalany jest fundusz sołecki i wiele innych nakłoniły mieszkańców do główkowania i głębszych refleksji na temat swojej wiedzy obywatelskiej. Ponadto dystrybuowaliśmy Karty Praw Mieszkańca i Narzędziowniki Obywatelskie. Zredagowaliśmy również własną wersję ulotki informacyjnej dostosowanej do lokalnych potrzeb, którą umieszczamy w załączniku. Funkcjonowanie stoiska wykorzystaliśmy również do zbierania opinii mieszkańców na temat preferowanych sposobów kontaktu z radnymi oraz oceny dotychczasowych metod komunikacji z członkami Rady Gminy za pomocą anonimowych ankiet.

Święto Samorządu Lokalnego pokazało nam, jak ważna jest edukacja obywatelska, zwłaszcza na najniższych szczeblach samorządu, wielu mieszkańców podejmowało dyskusję na temat gminy i jej funkcjonowania. Ponadto organizując wydarzenie nabyliśmy nowe, cenne doświadczenia, z którymi łatwiej będzie nam prowadzić dalszą działalność.

Chcemy również podziękować Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Luzinie, któy wspomógł nas logistycznie i organizacyjnie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Informator mieszkańca

Ankieta dla mieszkańców Gminy Luzino

P1130534 P1130544 P1130545 P1130546 P1130549