Pomiń menu

Zamość: telemost przełamuje bariery

W jaki sposób korzystać z telemostu? W jaki sposób działa i do czego jest potrzebny?-tego dowiedzieli się uczestnicy szkolenia, które 16.09.przeprowadziliśmy w Zamościu.

DSC_6704

.

Telemost, choć został uruchomiony jeszcze przed wakacjami, nadal dla wielu osób jest czymś, z czym do tej pory nie miały okazji się zetknąć. Telemost łączy Biuro Obsługi Interesanta z salą Consulatus zamojskiego Ratusza. To rozwiązanie dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, bądź z innych względów nie są w stanie pokonać wielu schodów, a chciałyby uczestniczyć w sesjach rady miejskiej (w ratuszu nie ma windy).

  -„ To dobre rozwiązanie” – tak o pomyśle mówi niepełnosprawny Dariusz Jonas, który miał okazję przetestować połączenie internetowe. – „Teraz będziemy mogli obejrzeć obrady bez pomocy osób trzecich” – dodaje Katarzyna Waszak ze Stowarzyszenia „Krok za krokiem” w Zamościu i podkreśla, że osoby poruszające się na wózkach mają takie same potrzeby i prawa, jak pozostali mieszkańcy miasta.

 Prezentację telemostu zorganizowali wspólnie przedstawiciele magistratu i Zamojskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

-„ Każda sesja ma taki punkt, jak wypowiedzi i wnioski mieszkańców” – przypomina Karol Garbula – „wtedy można skontaktować się z radnymi, czy dyrektorami wydziałów i zadać im pytanie. W razie potrzeby pracownicy urzędu miasta będą dostępni i pomogą przy obsłudze technicznej telemostu” – dodaje sekretarz miasta.

W Biurze Obsługi Interesanta w czasie obrad będzie stać komputer ze słuchawkami i mikrofonem. To z niego mogą korzystać zainteresowani. Telemost działa na zasadzie wideorozmowy, którą ułatwia kamera rejestrująca sesję w sali na piętrze zamojskiego Ratusza. Połączenie było testowane podczas dwóch poprzednich sesji, a najbliższe spotkanie z wykorzystaniem telemostu odbędzie się 30 września.

 Telemost jest jednym z elementów zadania Dostępni samorządowy, które wspólnie z Urzędem Miasta Zamość realizuje Zamojskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Zadanie jest częścią ogólnopolskiej akcji Masz Głos, Masz Wybór.