Pomiń menu

Bez barier…

Każdego dnia przemieszczamy się z miejsca w miejsce. Raczej nie sprawia nam to trudności. Nie zwracamy uwagi na wysokość krawężników. Nie zastanawiamy się czy do budynku jest podjazd, a jeśli jest czy jest dobrze wykonany. Schody też specjalnie nie robią na nas żadnego wrażenia. Jednak to co dla nas wydaje się czymś normalnym, dla innych często stanowi wyzwanie!

Co w sytuacji gdy osoba na wózku, bądź o kulach stanie w obliczu zbyt wysokiego krawężnika jak ten przy ulicy Leśnej, stanowi to dla niej już ogromny problem. Co gdy nie ma podjazdu do budynku? Jak się do niego dostać, jak go zdobyć? Nie jest to z pewnością łatwe.

Myśląc o takich osobach młodzieżowi radni postanowili pochylić się nad tym problem. W bieżącym roku, po raz kolejny przystąpiliśmy do konkursu Super Samorząd. Planujemy w pierwszej kolejności zastanowić się nad obecną sytuacją osoby niepełnosprawnej w Olsztynku. Chcemy ustalić i pokazać jakie bariery architektoniczne spotykają te osoby na swojej drodze. Gdzie brakuje miejsc parkingowych? Nie ma ich nawet w centrum miasta. Zostały schowane gdzieś za blokiem. W 2012 roku Olsztynek przystąpił do ruchu Cittaslow, który w swoim programie kładzie nacisk na odpowiednią infrastrukturę, w tym m.in. obecność otwartych chodników bez barier architektonicznych oraz dojazdów i dostępność przestrzeni publicznych dla niepełnosprawnych.

W pierwszej kolejności zwrócimy się do olsztyneckich instytucji z prośbą o wypełnienie ankiety. Zebrane wyniki zestawimy w postaci raportu. Następnie wspólnie z zainteresowanymi osobami stworzymy nieformalny zespół, który przygotuje listę rekomendacji dla wszystkich barier. Naszym celem będzie również wpłynięcie na realizację przyszłych inwestycji, tak by uwzględniały zalecenia zespołu.