Pomiń menu

Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym oraz spotkanie z Senatorem RP Leszkiem Czarnobajem

Po przeprowadzeniu szkolenia o tematyce samorządowej przyszedł czas na sprawdzenie zdobytej wiedzy po przez Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Następnie miało miejsce ciekawe spotkanie z Senatorem RP Leszkiem Czarnobajem.

Tydzień temu Krystian Zdziennicki – koordynator akcji przeprowadził dla młodzieży szkolenie o tematyce samorządowej. Teraz nadeszła chwila, aby sprawdzić ile młodzież wie o samorządzie. W tym celu w Sali Narad Starostwa Powiatowego w Sztumie zorganizowaliśmy Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Udział w nim wzięło w sumie 26 uczniów z różnych szkół powiatu sztumskiego. Byli to uczniowie gimnazjów ze Sztumu i Czernina, a także szkół ponadgimnazjalnych ze Sztumu, Barlewiczek i Dzierzgonia. Uczestnicy zmagali się z testem składającym się z 20 pytań. Maksymalnie można było zdobyć 40 punktów.

P1130838P1130842P1130844

Komisja konkursowa składająca się z nauczycieli – opiekunów uczniów oraz koordynatora akcji sprawdziła prace konkursowe tak, że po spotkaniu z Senatorem znane były już wyniki. Okazało się, że musieliśmy przeprowadzić dogrywkę w celu wyłonienia laureatów konkursu. Walka była zacięta, gdyż uczniowie rywalizowali ze sobą o 1 oraz 3 miejsce w konkursie. Nagrody zostaną wręczone na spotkaniu podsumowującym projekt tj. Sztumskim Forum Samorządowym, które organizujemy na początku grudnia.

Z kolei o godz. 11.00 zaczęło się spotkanie z p. Leszkiem Czarnobajem, który obecnie jest Senatorem RP, a w latach 1990-2011 był samorządowcem. Początkowo był związany z sąsiednim Kwidzynem. Podczas spotkania troszkę opowiedział o pracy  na rzecz tego samorządu, który jak się okazało stał się jednym z najlepiej funkcjonujących w regionie pod wieloma względami. Również poświęcił kilka słów o tym jakie szczeble hierarhi samorządowej przebył: od wiceburmistrza i burmistrza Kwidzyna, przez starostę powiatu kwidzyńskiego, aż po radnego sejmiku woj. pomorskiego oraz wicemarszałka województwa. Od 2011 r. zasiada w Senacie i jak stwierdził to doświadczenia samorządowe na co dzień wykorzystuje w pracy na rzecz państwa. Po prelekcji uczestnicy mogli zadawać pytania. Jak się okazało pytania do Senatora dotyczyły różnej tematyki. Spotkanie z pewnością należy uznać za udane.    P1130847 P1130849 P1130850Krótka relacja ze spotkania znajduje się również na portalu lokalnej gazety: http://sztum.naszemiasto.pl/artykul/galeria/2078674,spotkanie-z-senatorem-leszkiem-czarnobajem,id,t.html#2909f3f0b68da73b,1,3,5