Pomiń menu

Spotkanie „Zapytaj Radnego”

Głos na temat funkcjonowania gminy Sztum zabrała lokalna opozycja, która aktywnie włączyła się do akcji i wspólnie z Młodzieżową Grupą Działania w Sztumie zorganizowała spotkanie samorządowe. W ramach niej koordynator akcji Krystian Zdziennicki wygłosił również krótką prelekcję o funkcjonowaniu samorządu terytorialnego w Polce.

Radni z klubu „Wspólnie dla Gminy Sztum” włączyli się do akcji Masz Głos, Wybór, gdyż przy współpracy z Młodzieżową Grupą Działania w Sztumie zorganizowaliśmy otwarte spotkanie „Zapytaj Radnego”. Było to cenne spotkanie, gdyż lokalna opozycja zabrała głos i przedstawiła swój pogląd na temat funkcjonowania gminy Sztum. Na spotkanie przybył również Burmistrz Miasta i Gminy Sztum L. Tabor.

Spotkanie rozpoczęła radna Sylwia Monkielewicz, która przywitała przybyłych gości. Następnie oddała głos Krystianowi Zdziennickiemu – koordynatorowi akcji, który opowiedział o dotychczasowych działaniach, przedstawił Kartę Praw Mieszkańca i Narzędziownik Obywatelski oraz wygłosił prelekcję na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego(prezentacja w załączniku). Następnie radny Adam Kaszubski przedstawił prezentację, w której przedstawił pracę klubu w obecnej kadencji. Ostatnią częścią spotkania była dyskusja samorządowa z radnymi klubu. Mieszkańców nurtowały różne sprawy, m.in. pytano o możliwości budowy obwodnicy miasta, gdyż wybudowany most w Kwidzynie nie odciążył drogi krajowej nr 55 przebiegającej przez Sztum. Pytano też o inwestycje, które są realizowane lub mają się rozpocząć w nowym roku. Nie zabrakło też osobistych próśb mieszkańców dotyczących ich najbliższego otoczenia. Ostatnie z pytań zadał redaktor jednej ze sztumskich gazet, który zapytał o możliwość kontaktu z poszczególnymi samorządowcami. Radni przyznali, że nie prowadzą dyżurów w Urzędzie, ale przedstawili możliwość kontaktu z nimi. Z racji tego, że w większości są to lokalni przedsiębiorcy zaprosili do swoich  firm, gdzie są dostępni codziennie. Radny Adam Kaszubski tłumaczył również, że do końca czerwca b.r prowadził takie dyżury w biurze poselskim, gdzie pracował. Jednakże zainteresowanie było nikłe, wiec kiedy zmienił pracy nie kontynuuje dyżurów. Wszyscy obecnie radni klub obiecali, że będą częściej organizować tego typu spotkania, aby mieć lepszy kontakt z mieszkańcami Na koniec Burmistrz podziękował radnym za działalność, gdzie podkreślił, że mimo różnic w niektórych sprawach dyskusja jest merytoryczna.

Niestety spotkanie to pokazało, że wielu mieszkańców nie jest zainteresowanych funkcjonowanie gminy, gdyż przybyli wyłącznie Ci, którzy przybyli z konkretnymi pytaniami, sprawami. Trzeba przyznać, ze biernych słuchaczy było nie wielu, choć mówi się, że nie liczy się ilość, a jakość. Mam nadzieję, że jeśli tego typu spotkania będą kontynuowane to mieszkańcy licznie przybędą na spotkanie. Warto w tym miejscy też podkreślić, że mieszkańcom bardzo spodobały się ulotki akcji, które otrzymali na początku spotkania, gdyż stały się „lekturą” przybyłych gości.

P1130852P1130855  P1130857 P1130858Prezentacja _samorzad