Pomiń menu

Weekend z NGO w Kaliszu

Dwa dni, dwa projekty, dwa wykłady, dziewięć infografik, ponad sto zebranych ankiet i niezliczona ilość spotkań, rozmów i Waszych uwag na temat miasta i naszych działań. Przedstawialiśmy efekty obywatelskiego monitoringu budżetu w ramach Liczy się Miasto, oraz pytaliśmy o ocenę dostępności kaliskich radnych wraz z ogólnopolską akcją Masz Głos, Masz Wybór. Tak w dużym skrócie można podsumować Weekend z NGO, odbywający się w ramach Dni Kalisza.

Na stoisku można było wypełnić ankietę, która pozwoli nam ocenić jak odbierają Państwo efekty naszej pracy. Obok pochwał, pojawiały się też głosy krytyczne. Część gości liczyła na to, że znajdziemy w budżecie luki, wypunktujemy gigantyczne (drugie w całej Polsce) zadłużenie miasta, ujawnimy afery finansowe. Projekt Liczy się Miasto nie miał jednak na celu opiniowania budżetu czy wytykania błędów w jego rozplanowaniu. Założeniem było czytelne i jasne przedstawienie budżetu mieszkańcom. Liczby mówią same za siebie a nasze wizualizacje danych to punkt wyjścia do zadawania pytań – będziemy zadawać je władzom, mamy też nadzieję, że wyniki Liczy się miasto zachęcą do zadawania pytań samych kaliszan. Wszystkie sugestie i uwagi to dla nas cenne wskazówki, zależy nam na Państwa opinii, dlatego też zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, podsumowującej projekt. Głosy zbieramy do 23 czerwca.

Podczas Weekendu NGO realizowaliśmy także akcję Dostępni Samorządowcy w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos, Masz Wybór. Rozdawaliśmy mieszkańcom Karty Praw Mieszkańca oraz Narzędziowniki Obywatelskie oraz prosiliśmy o ocenę dostępności kaliskich radnych. Docierające do nas głosy wskazują na duże kłopoty w tej dziedzinie, choć zdarzały się też opinie pozytywne, mówiące o radnych, na których mieszkańcy zawsze mogą liczyć. Pełen obraz sytuacji w naszym mieście uzyskamy po szczegółowym przeanalizowaniu zebranych od Państwa ankiet, będą one dostępne także podczas kolejnych naszych spotkań.

Ciekawą inicjatywą organizatorów Weekendu z NGO było także forum organizacji pozarządowych, służące wymianie doświadczeń pomiędzy lokalnymi działaczami oraz nawiązywaniu kontaktów. Choć organizowane w tym roku po raz pierwszy, zdołało zgromadzić skromną publiczność, jest naszym zdaniem dobrym i wartym kontynuacji pomysłem. Podczas trwających dwa dni wykładów, Anna Linkowska miała okazję opowiedzieć o działaniach kaliskich organizacji pozarządowych na przykładzie Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej a w niedzielę Marek Tworek opowiadał mieszkańcom o dostępie do informacji publicznej.

Wyczerpani, rozgadani ale i zadowoleni skończyliśmy ten weekend z bardzo pozytywnymi wrażeniami i nadzieją na to, że kaliski Weekend z NGO z roku na rok stanie się coraz ważniejszym wydarzeniem integrującym kaliskie środowisko organizacji pozarządowych ze sobą nawzajem, mieszkańcami Kalisza i władzami miasta.

Podczas weekendu udało się nam zebrać ponad 100 ankiet!
Podczas weekendu udało się nam zebrać ponad 100 ankiet!