Pomiń menu

O MIESZKAŃCACH I PIERWSZYM BUDŻECIE OBYWATELSKIM W GDYNI

Jak to w ogóle się zaczęło... Od początku 2014 roku zaczęliśmy w ramach Centrum Aktywnego Mieszkańca planować działania, które miały na celu przybliżyć mieszkańcom dzielnicy Gdynia Chylonia, a zwłaszcza ulic Opata Hackiego i Zamenhofa PROCES BUDŻETU OBYWATELSKIEGO.

Na samym początku uwzględniliśmy działania, które były wymagane do podjęcia w ramach Budżetu Obywatelskiego w harmonogramie naszej placówki, ponieważ postanowiliśmy włączyć się w ten proces od momentu pisania projektów na inwestycję. Poniższy opis wykaże pewną chronologię naszych działań, w których najważniejszym celem była edukacja i partycypacja mieszkańców w procesie Budżetu Obywatelskiego.

LUTY – ZABIERAMY SIĘ DO ROBOTY

W ramach naszych działań streetworkerskich docieramy do mieszkańców, którzy dostrzegają potrzeby wykonania inwestycji na osiedlu. Wskazujemy, iż jest takie narzędzie jak wniosek projektowy, gdzie można wpisać swoje pomysły, a potem mieszkańcy w powszechnym głosowaniu będą mogli dokonać wyboru ich zdaniem najlepszych projektów. Sporo przy tych dyskusjach pojawia się obaw i wątpliwości – korzystanie z internetu do wypełnienia wniosku okazuje się niezłym wyzwaniem, poszukiwane jest wsparcie w zbieraniu podpisów pod wnioskiem, poszukiwane są sposoby właściwego oszacowania kosztów. W sumie przy wsparciu mieszkańców z osiedla Opata Hackiego i Zamenhofa przez Centrum Aktywnego Mieszkańca powstały trzy projekty („Plac św. Mikołaja”, „Wiata śmietnikowa” oraz „Chodnik przy bloku Opata Hackiego 23”), które zrodziły się z pomysłów i potrzeb mieszkańców. Wnioski w wyznaczonym terminie trafiają do urzędu, ale przed nami taki groźny proces – WERYFIKACJA FORMALNA.

MARZEC – PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY

W tym miesiącu do uszu autorów projektów trafiła dobra nowina – wszystkie stworzone przez nich projekty zostały pozytywnie zweryfikowane, czyli będą mogły wziąć udział w głosowaniu. W związku z tym trzeba zastanowić się w jaki sposób je promować? Podjęliśmy decyzję o stworzeniu specjalnego plakatu promującego głosowanie oraz wszystkie projekty, które zostały stworzone na dzielnicy Gdynia Chylonia. Nasza decyzja wynikała z potrzeby, ponieważ projekty były zawieszone w internecie w formie tabeli, która mówiła o nazwie i kosztach, ale w dosyć urzędowej formie. Ponadto zależało nam, by na plakacie można były przeczytać informację o projektach z całej dzielnicy, a nie tylko z osiedla, ponieważ taki był okręg uwzględniony w głosowaniu. Plakaty w pierwszej kolejności pojawiły się w sieci – następnie zostały przekazane do lokalnych instytucji, ale to dopiero była faza wstępna.

KWIECIEŃ – Z SERCEM W PRZEŁYKU

Do głosowania coraz bliżej – jeszcze jednym etapem przed jest wzięcie udziału w otwartych konsultacjach społecznych, organizowanych we wszystkich gdyńskich dzielnicach. Oczywiście koncentrujemy się na Chyloni. Nie ma do końca jasności jak konsultacje mają wyglądać, jedno jest pewne – trzeba się tam pojawić, by zwiększyć szansę projektu na zwycięstwo. Pomimo obaw i stresu występowania na forum przed autorami innych projektów, radnymi miasta i dzielnicy podjęta jest odważna próba przedstawienia swojej wizji pomysłu, w który się wierzy. W Centrum Aktywnego Mieszkańca stworzone zostają wizualizacje projektów, by mieszkańcy nie tylko widzieli litery i cyfry na papierze, ale mogli lepiej wyobrazić sobie miejsce i skalę inwestycji. Opublikowane na FB Centrum zdjęcia przypadają do gustu – różne osoby dają znać, że pomysły im się podobają – pojawia się nawet jeden faworyt.

MAJ – TO JUŻ JEST KONIEC?!

Centrum Aktywnego Mieszkańca stało się miejscem, gdzie mieszkańcy mogą przybywać, by głosować na projekty w ramach budżetu obywatelskiego, ponieważ głosowanie odbywa się przez internet. Przychodzą różne osoby w bardzo różnym wieku i głosują na projekty. Sąsiedzi zachęcają siebie nawzajem, by wzięli udział w głosowaniu, bo przecież od liczby zależy, który projekt wygra. Głosowanie trwa 10 dni i pozostaje nam trzymać kciuki, by się udało. Wyniki zostają podane w kilka dni po zakończeniu głosowania. Niestety projekty stworzone przez mieszkańców osiedla nie zwyciężają, choć znajdują się na niezłych miejscach i zdobyły spore poparcie w sumie ponad 800 osób. Jest trochę zawodu, ale z drugiej strony zwycięski projekt – wymiana podłogi w szkole na sali gimnastycznej miał od początku duże szanse. Jak wykorzystać energię, która wytworzyła się podczas działań związanych z budżetem obywatelskim? Jak w oparciu o doświadczenie opracować wnioski, które dadzą szansę na poprawę jakości budżetu obywatelskiego, a mieszkańcy będą mieli szansę na zaistnienie w roli jego współtwórców jako odpowiedzialni obywatele. Myślimy, myślimy, a tu kolejny miesiąc nadchodzi.

CZERWIEC – „JUST CAN’T GET ENOUGH”

Niby już wszystko wiadomo – już nastąpiło ogłoszenie wyników w ramach Budżetu Obywatelskiego, ale u nas tak jak w piosence Depeche Mode – We „just can’t get enough”. W związku z tym podjęta zostaje decyzja o tym, że w naszym Centrum Aktywnego Mieszkańca organizujemy spotkanie poświęcone ewaluacji Budżetu Obywatelskiego. Zapraszamy mieszkańców dzielnicy Chylonia, ponieważ jest to najbliższy obszar naszych działań. Informację przekazujemy drogą e-mailową także do radnych dzielnicy i lokalnych instytucji. Mieszkańców zapraszamy poprzez plakaty powywieszane na osiedlu, naszą stronę internetową, facebookową oraz „Ratusz” , czyli gdyński biuletyn wydawany raz tygodniu na terenie całej Gdyni. Na spotkanie przybywają mieszkańcy – 9 osób, które chcą się podzielić swoimi refleksjami w związku z Budżetem. Naradzamy się wspólnie w pięciu różnych obszarach:

– Rekomendacje w stosunku do procesu edukowania i informowania o budżecie obywatelskim

– Rekomendacje co do formy wniosku projektowego

– Rekomendacje co do form i zasad głosowania

– Rekomendacje w odniesieniu do dalszego informowania mieszkańców na temat inwestycji

Po wypracowaniu konkretnych zaleceń i przedyskutowaniu ich – podjęta zostaje decyzja o tym, by zaprosić osoby odpowiedzialne w urzędzie miasta za budżet obywatelski do naszego Centrum, by w mniej urzędowych warunkach móc podyskutować o propozycjach, które się pojawiły.

Co z tego wyjdzie? – a to już jest przed nami:)Bez nazwy-1Budżet Obywatelski ZOH  PrezentacjaMikolaj Remont chodnika Wiata smietnikowa OH1jpgChodnik Opata Hackiego 23