Pomiń menu

Nagrody Super Samorząd rozdane. Gala w Pałacu Prezydenckim.

27 lutego 2015 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala z udziałem m.in. Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego, podczas której wręczono nagrody Super Samorząd 2014, przyznawane w ramach akcji masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego. Wśród wyróżnionych znalazło się Koło Naukowe Politologów PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Honorowy patronat nad nagrodą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

DSC00560„Wybory samorządowe to temat wyjątkowy, z uwagi na wydarzenia, które miały miejsce w listopadzie 2014 roku. Jestem przekonany, że konieczne jest znowelizowanie w kilku istotnych punktach ustawy Kodeks wyborczy, dlatego skierowałem do Sejmu projekt ustawy, który w moim przekonaniu wypełni lukę w obecnie obowiązującym systemie. Mam nadzieję, że wybory parlamentarne jesienią bieżącego roku będą mogły się odbyć z uwzględnieniem nowych ram prawnych. Wysoka frekwencja wyborcza służy polskiej demokracji, służy samorządności, służy Polsce. Słusznie zauważał Alexis de Tocqueville, że siłą demokracji nie są instytucje, ale zaangażowani obywatele. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do umacniania demokracji w Polsce. Serdecznie gratuluję tegorocznym Wyróżnionym i Laureatom. Życzę Państwu kolejnych sukcesów!”– napisał w liście do uczestników gali wręczenia nagrody Super Samorząd 2014 Prezydent RP Bronisław Komorowski.DSC00586
Do nagrody Super Samorząd 2014 nominowano 13, a wyróżniono 16 organizacji. Wśród wyróżnionych z terenu całej Polski grup znalazło się Koło Naukowe Politologów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im Szymona Szymonowica w Zamościu (woj. lubelskie).
Laureatami nagrody Super Samorząd 2014 zostali:
• Fundacja Akademia Zdrowego Życia i Fundacja Rozwoju Nitka z Bełchatowa (woj. łódzkie)
• Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa (woj. małopolskie)
• Kaliska Inicjatywa Miejska (woj. wielkopolskie)
• Portal www.lomianki.info z Łomianek (woj. mazowieckie)
• Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Tczewska Inicjatywa Rowerowa, Fundacja Pokolenia i Przestrzeń Kultury Zebra (woj. pomorskie)
• Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Carpe diem” ze Świdwina (woj. zachodniopomorskie).
Gala zamknęła kolejny rok działań i inicjatyw, dzięki którym mieszkańcy mieli szansę na zapoznanie się zarówno ze swoimi prawami jak i partycypowanie w różnych codziennych, niejednokrotnie, istotnych inicjatywach służących propagowaniu idei samorządności. Nagrody Super Samorząd przyznano za najciekawsze i najskuteczniejsze działania zachęcające mieszkańców gmin do świadomego udziału w wyborach samorządowych, które odbyły się w listopadzie ubiegłego roku oraz skuteczność w promowaniu budżetu obywatelskiego. W 2014 roku w akcji Masz Głos, Masz Wybór wzięło udział ponad 600 formalnych i nieformalnych grup. Część z nich do akcji przystąpiła pierwszy raz. Były to różne przedsięwzięcia m.in.: poprawiano proces konsultacji społecznych przez nowatorskie rozwiązania służące lepszej komunikacji z władzą lokalną; omawiano i wprowadzano budżety obywatelskie w swoich gminach; zbierano od kandydatów i kandydatek programy wyborcze, zakładano strony internetowe, wydawano gazetki, ułatwiano dostęp do głosowania osobom niepełnosprawnym.
Koło Naukowe Politologów PWSZ w Zamościu wybrało jako podstawę swoich działań w tym zakresie zadanie dotyczące budżetu obywatelskiego. Przygotowało i przeprowadziło 200 ankiet, które wypełniali mieszkańcy Zamościa podczas wakacji 2014 w trakcie „Wędrującej estrady. Postaw na Rodzinę”. Ankiety uzupełniło również 28 radnych bądź kandydatów na radnych. Uważam, że dużym sukcesem było zmotywowanie mieszańców na tyle skutecznie, że starali się oni ankiety wypełniać sumiennie a przy tym zadawali dużo pytań merytorycznych otrzymując wyczerpujące temat wyjaśnienia. Jednocześnie odpowiedzi ankiet wskazują na olbrzymie zróżnicowanie oczekiwań ale i propozycji, co mam nadzieję , znajdzie odbicie w projektach składanych w roku 2015. Wnioski z ankiet na pewno pomogą w udoskonaleniu projektu zamojskiego budżetu obywatelskiego. Ponadto strzłem w dziesiątkę okazały się przedsięwzięcia profrekwencyjne przed wyborami samorządowymi i zorganizowanie debaty przedwyborczej kandydatów na prezydenta miasta Zamość, która odbyła się w PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu. O innych działaniach Koła Naukowego Politologów pisałam na bieżąco oraz w sprawozdaniu za rok 2014, które umieszczone jest na stronie maszglos.pl.
Czujemy się niezwykle zaszczyceni zaproszeniem na Galę do Pałacu Prezydenckiego i mile zmotywowani wyróżnieniem, które świadczy o tym, że nasza praca, zaangażowanie i kreatywność ma pozytywny wymiar i jest dostrzegana przez innych. Mam nadzieję, że to także dzięki działaniom członków Koła Naukowego Politologów, uczestników akcji Nasz Głos, Masz Wybór mieszkańcy Zamościa mogli podjąć świadome decyzje przy urnach wyborczych. Wierzę, że nie staniemy w biegu bo ten nasz dobry start zawsze musi zaowocować sukcesem. Patrząc na kolejne etapy pracy zaangażowanych w przedsięwzięcia uczestników z perspektywy minionego roku widzę, że w konsekwencji naszych przedsięwzięć wszyscy jesteśmy wygranymi. Zarówno my – inicjujący różnorodne przedsięwzięcia, sami organizatorzy jaki i pomysłodawcy Akcji ale i mieszańcy oraz samorządowcy. I o to właśnie chodzi. Znaleźć właściwą płaszczyznę porozumienia, sensowny punkt odniesienia i ludzi, którym jeszcze na czymkolwiek zależy. Czymkolwiek innym niż wszechogarniający konsumpcyjny styl życia. Taki model na dłużej nie sprawdza się. Wyalienowywanie społeczne wcześniej czy później prowadzi do samotności i pustki. Samotności wśród ludzi.Czy powinniśmy temu poddawać się?DSC00584
Na Galę do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie zaproszenie otrzymali: opiekun Naukowego Koła Politologów dr Ewa Pogorzała oraz Lila Pietrusiewicz, Kamil Zając, Ireneusz Grzesiuk i Monika Kalita, ale wyróżnienie jest dla wszystkich, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do tego sukcesu. Należy wyraźnie podkreślić, że jest to wspólny sukces: Koła Naukowego Politologów, Naukowego Koła Filozoficzno-Socjologicznego, Zamojskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Władz PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu, Gazety Akademickiej Skafander, Przedstawicieli Samorządu i Instytucji Zamojskich oraz Mieszkańców Zamościa, którzy współuczestniczyli w naszych działaniach. Dziękujemy!

Gratulujemy wszystkim tegorocznym Wyróżnionym, Nominowanym i Nagrodzonym!

Lila Pietrusiewicz