Pomiń menu

Zgierz będzie miał budżet obywatelski!

W zeszłym roku Rada Organizacji Pozarządowych nagłaśniała w Zgierzu temat budżetu obywatelskiego. W tym roku władze miasta rozpoczęły pracę nad jego wprowadzeniem!

Prezydent Miasta Zgierza zapowiedział wprowadzenie zgierskiego budżetu obywatelskiego. Pierwszym etapem ma być praca zespołu, który opracuje zasady i regulamin budżetu partycypacyjnego w Zgierzu. W jego skład wejdzie 15 osób: urzędników, radnych miejskich, radnych osiedlowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz mieszkańców wyłonionych w losowaniu.

Zespół rozpocznie swoje prace w marcu 2015 r. Prawdopodobnie już jesienią zgierzanie i zgierzanki wybiorą zadania, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2016 r.

Rada Organizacji Pozarządowych w 2014 r. uczestniczyła w zadaniu Budżet obywatelski w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Podczas majowej sesji Rady Miasta Zgierza, nasz przedstawiciel omówił temat idei budżetu obywatelskiego, zaś w październiku uczestniczył w Komisji Spraw Obywatelskich RMZ, która obradowała nt. możliwości wprowadzenia tego narzędzia w Zgierzu.

Nie jest jeszcze znana kwota przeznaczona na budżet obywatelski. Nieoficjalnie mówi się o przedziale 0,5-1 mln zł, przy rocznym budżecie miasta ok. 150 mln zł.