Pomiń menu

Miejskie inspiracje projekty dla budżetu obywatelskiego.

Lato to idealny czas na planowanie, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i inspiracje prosto z natury. To też bardzo intensywne chwile, oprócz wakacyjnych wojaży, zbieramy i kolekcjonujemy mnóstwo nowych wrażeń i poznajemy rzeczy, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności. Wyciskamy z tych słonecznych miesięcy, ile się da.

Nadal pozostaje pytanie, jak w sposób oryginalny i kreatywny rozbudzić zainteresowanie ludzi miastem, zaprosić ich, nie nachalnie, do uczestnictwa w miejskim życiu, zrobić coś fajnego, niskim kosztem, zachowując trwałość i praktyczne zastosowanie?
Już od starożytności wiadomo, że aby ożywić plac, wystarczy postawić fontannę, aby zaprosić rodziny, można zbudować plac zabaw. To wszystko sprawdzone metody, ale my chcielibyśmy czegoś więcej.

Tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, w której mieszkańcy chcą spędzać czas z własnej woli, organizują interesujące dla nich wydarzenia i integrują się w Szamotułach jest nadal wyzwaniem. Sprawa rozruszania Parku Zamkowego, nie przynosi zbyt wielkich efektów. Po organizacji planszówek, wspólnego sprzątania, Bajkowych Szamotuł nadal nie udało się zainteresować większego grona sprawą Parku. Mieszkańcy uczestniczą we wszystkich imprezach, ale sami nie podejmują inicjatywy.

Próbujemy wypracować, w jaki sposób aktywizować przez wspólne działanie, bez narzuconej z góry, przez organizatory, formy. Wręcz przeciwnie, chcemy aby inicjatywy, były na tyle plastyczne i elastyczna, że przypasują do gustu sporej ilości mieszkańców i będzie ewoluowała razem z nimi.

Nadal szukamy dogodnej przestrzeni, którą moglibyśmy wykorzystać, ulepszyć i dodać jej więcej barw, poniżej przedstawiamy kilkanaście świetnych pomysłów do wykorzystania w Szamotułach.

Tymczasem dzięki uprzejmości Gdynia Design Days, publikujemy garść inspiracji do wykorzystania w mieście, może w ramach budżetu obywatelskiego uda się ożywić przestrzeń miejską.

Ławka i stojak na rowery, idealna dla miejskiego rowerzysty i rowerzystki!

GDD2014_szajewski_6681

Stojak na rower, wykonany z metalowej skrętki, nie rzuca się w oczy, nie psuje estetyki miejsca.

GDD2014_szajewski_6698

Miejskie zielniki:

GDD2014_szajewski_6719 GDD2014_szajewski_6711 GDD2014_szajewski_6705

Budki dla owadów, wspaniały pomysł!

GDD2014_szajewski_6722

Więcej inspiracji można znaleźć tutaj: https://lepszeszamotuly.wordpress.com/2015/07/13/mala-rzecz-a-cieszy-czyli-kilka-pomyslow-jak-ulepszyc-szamotuly-2/