Pomiń menu

Zamojskie instytucje i urzędnicy poddani ocenie mieszkańców

W ostatnim tygodniu lipca mieszkańcy osiedli zamojskich (osiedla Rataja i Osiedle Św. Piątka) uczestniczyli w przedsięwzięciu WĘDRUJĄCA ESTRADA. Była to znakomita okazja do wspaniałej zabawy zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Członkowie Koła Naukowego Politologów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu oraz Niezależna Inicjatywa Zamojska Centrum Badań i Opinii– uczestnicy Ogólnopolskiej Akcji Masz głos. Masz wybór! w Kąciku Porad Samorządowych udzielali informacji na temat praw mieszkańców, budżetu obywatelskiego, dostępności radnych oraz lepszych instytucji.

WĘDRUJĄCA ESTRADA to ważne i szczególne wydarzenie cieszące się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem mieszkańców, samorządowców oraz mediów; służące wspólnej zabawie i integracji mieszkańców, które zapisuje się pozytywnie w świadomości Zamościan oraz na mapie działań kulturalno- edukacyjnych Zamojszczyzny. Organizatorem WĘDRUJĄCEJ ESTRADY jest Zamojski Dom Kultury. Projekt ten o charakterze edukacyjno-artystycznym finansowany z budżetu Miasta Zamość – łączy wychowanie przez sztukę ze wspólną zabawą. Celem podstawowym projektu jest promowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia poprzez włączanie do działań animacyjnych dzieci, młodzież oraz całe rodziny zamieszkujące zamojskie osiedla.

DSC04276W tym roku Zamościanie uczestniczą w warsztatach artystycznych, cyrkowych, ekologicznych, muzycznych; spektaklach teatralnych oraz wielu grach, konkursach i zabawach na świeżym powietrzu, a także w koncertach i wspólnej zabawie do późnych godzin wieczornych. Przedsięwzięcia te są także okazją do spotkań z Radnymi Miasta Zamość, członkami Zarządów Osiedli, przedstawicielami zamojskich instytucji, którzy udzielają porad w specjalnych punkach WĘDRUJĄCEJ ESTRADY – POSTAW NA RODZINĘ.
Podczas letnich festynów w Zamościu zarówno mieszkańcy jak i radni spotkali się w niecodziennej atmosferze wspólnej zabawy mając okazję porozmawiać o swoich oczekiwaniach jak i najbliższych planach. Rozpoznaniu stanu faktycznego posłużyła ankieta przygotowana tak jak w ubiegłym roku dla mieszkańców miasta.

W treści ankiety pt: „Mieszkańcy Zamościa o dostępności radnych i przejrzystości funkcjonowania lokalnych instytucji” przygotowanej przez Koło Naukowe Politologów PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu i Niezależną Inicjatywę Centrum Badań i Opinii specjalnie dla mieszkańców uczestniczących w WĘDRUJĄCEJ ESTRADZIE znalazły się mi. in. pytania dotyczące cech osobowości jakimi powinien charakteryzować się radny i urzędnik oraz jacy nie tylko teoretycznie ale i rzeczywiście są wybrani przez mieszańców ich przedstawiciele. Mieszkańcy wypełniając ankiety wyrażali swoje zdanie na temat własnej partycypacji oraz przejrzystości i skuteczności działań zamojskich radnych a także urzędników wybranych instytucji. Dla szczególnie zainteresowanych zostały przygotowane pytania konkursowe dotyczące samorządu terytorialnego. W KONKURSIE mogli swoją wiedzę zaprezentować wszyscy chętni.

DSC04307Wyniki i wnioski z 250 ankiet zostaną opublikowane mi. in. w czasopiśmie naukowym Facta Simonidis oraz Gazecie Akademickiej Skafander z nadzieją, że posłużą usprawnieniu pracy radnych oraz instytucji, a także zainspirują do dalszych konstruktywnych badań. Działaniom tym patronują Gazeta Akademicka Skafander oraz Zamojskie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Wyniki poprzednich ankiet przeprowadzonych w 2014 roku zostały zaprezentowane mi.in. podczas seminariów naukowych zorganizowanych przez Koło Naukowe Politologów: w listopadzie 2014 roku oraz w maju 2015 pt: „25 lat Samorządności w Polsce” w PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu a także w czasie Konferencji Naukowej pt: „Promocja jednostek terytorialnych – doświadczenia i wyzwania” przygotowanej przez UMCS w Lublinie, która obyła się również w maju br. w Ratuszu Zamojskim.

Terminarz letnich spotkań:
28 lipca – Osiedle Rataja;
30 lipca – Osiedle Św. Piątka;
4 sierpnia – Osiedle Partyzantów /Ogródek Jordanowski/;
6 sierpnia – Osiedle Zamczysko /tereny rekreacyjne za świetlicą/

Główni Organizatorzy i partnerzy przedsięwzięcia – w tym Koło Naukowe Politologów PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu oraz Niezależna Inicjatywa Zamojska Centrum Badań i Opinii – serdecznie zapraszają na kolejne spotkania!