Pomiń menu

E-radni

Plakaty, spoty, billboardy, ulotki. W mięsnym, monopolowym, na słupie. Fejsbuki, tłitery, puk-puki do drzwi. Wszechobecni, wszechdostępni. „Żywi” w kampanii samorządowej, „nieboszczyki” wirtualne po. Czas na zmiany. (artykuł z 20.05.2015r.)

Oto jak mieszkańcy postrzegają radnego, w jaki sposób się z nim kontaktują i czy w ogóle czują potrzebę takie kontaktu, pytaliśmy miesiąc temu w sondzie ulicznej.

Sprawdziliśmy również czy tzw. „dyżury radnych” spełniają swoją rolę. W Biurze Radny Miejskiej uzyskaliśmy informację, że nie cieszą się popularnością – od 2010 roku mniej niż 10 mieszkańców gminy Świebodzin wybrało taką formę kontaktu ze swoim przedstawicielem. Przypomnijmy, że dyżury odbywają w Ratuszu, w godzinach 14.00-16.00 zgodnie z grafikiem.

e radni dyzury

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców „Stowarzyszenie Człowiek” w lutym br. poprosiło o upublicznienie adresów e-mail radnych miejskich. Przewodniczący Rady Tomasz Olesiak po odczytaniu pisma od Stowarzyszenia powiedział: „Jeżeli ktoś z państwa chciałby otrzymać materiały zamiast papieru drogą elektroniczną (…), to prosiłbym o udostępnienie adresów mailowych, tutaj ja mam listę i proszę się wpisywać. Na końcu jest taka wolna rubryka – jeżeli państwo wyrażacie zgodę na publikację tych adresów mailowych, ponieważ to nie jest tak, że macie obowiązek udostępniać swój adres i swój telefon. Jeżeli państwo wyrażacie zgodę to proszę wpisać tutaj obok „tak”. My taki adres mailowy udostępnimy”. Wolną rubryczkę wypełnili na „tak” Tomasz Olesiak, Kazimierz Gancewski, Ryszard Kortus, Artur Kubacki, Sabina Orlicka, Emilia Węcłowska. Niestety adresy e-mail radnych nie trafiły do Biuletynu Informacji Publicznej.

Zwróciliśmy się więc z wnioskiem w tej sprawie (28.04 br.) do burmistrza Świebodzina. Proponowaliśmy dodanie w BIPie przy nazwiskach radnych informacji o sposobie kontaktu, tj. skrzynka mailowa – wskazana służbowa, założona przez informatyków urzędu. Dzień później podobnej treści interpelację złożył radny Kazimierz Gancewski.

 

7

 

Otrzymaliśmy odpowiedź, że zostaną one założone po konsultacjach z rajcami i wyrażeniu przez nich zgody.

 

e radni odpowiedz

 

Finał sprawy już jutro. Na Komisji Planu, Budżetu, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami świebodzińscy radni podejmą decyzję o założeniu urzędowych adresów mailowych. Czy każdy z nich na takie rozwiązanie się zgodzi? Konieczność upubliczniania tego typu danych nie wynika wprost z przepisów prawa. Faktem jest, że radny ma obowiązek stałego kontaktu z mieszkańcami. Jednak w ustawie o samorządzie niestety nie znajdziemy zapisów o formach, sposobach utrzymywania tzw. więzi z wyborcami. Z rozmów z rajcami można wywnioskować, że nie wszyscy są entuzjastami prowadzenia dialogu wirtualnego. Wskazują na brak obycia w sieci, obawiają się spamowania lub twierdzą, że nie mają komputera, ale skrzynkę już tak… na listy. Przekonują, że dobrze wykonują swój mandat, bo interpelują w wielu ważnych sprawach dla społeczności.

 

e radni interpelacja

 

Jakiej treści maile będziecie wysyłać radnemu? Czy w ogóle skorzystacie z takiej formy kontaktu? Czy wiecie o co można pytać? Statut Gminy określa, że radny ma obowiązek informować o stanie gminy, konsultować sprawy wnoszone pod obrady rady. Ponadto powinien przyjmować postulaty, wnioski i skargi, a także propagować zamierzenia i dokonania rady. Redakcja „Twój Głos Info” spróbuje uzyskać od radnych merytoryczne uzasadnienia podejmowanych uchwał, w szczególności w sprawach o dużym wydźwięku społecznym. Spytamy również o to, jak realizują postulaty wyborcze. Sprawdzimy, czy kampanijne hasła, m.in. „Inni obiecują – my dotrzymujemy słowa”, nie były przysłowiową kiełbasą wyborczą.

 

Post script_um (komentarz)

Czy aby na pewno nasi radni byli tacy niedostępni? Na stronie Forum Samorządowego znajdziemy maile do 11 spośród 15 przedstawicieli Rady Miejskiej. Oprócz tego z pozostałymi można skontaktować się poprzezformularz, część podaje również nr telefonu. Przypomnijmy, że w lutym br. podczas sesji tylko 3 z nich wyraziło zgodę na publikację maili w Biuletynie Informacji Publicznej. Co jeśli jutro radni stwierdzą, że nie chcą skrzynek? Podpowiadamy: skorzystajcie z poniższych adresów:

 

Paweł Śliwa:
[email protected]
telefon 602716941

Mieczysław Bohonos:
[email protected]
telefon 509749205

Jadwiga Wawrzyniak:
telefon 697720271

Wacław Żurakowski:
telefon 683822245

Piotr Rostowski:
[email protected]
telefon 886786852

Tadeusz Traczyński:
brak maila i telefonu

Włodzimierz Rosada
[email protected]
telefon 603879819

Sabina Orlicka:
[email protected]
telefon 694539542

Tomasz Olesiak:
[email protected]
telefon 531835910

Emilia Węcłowska:
[email protected]

Ryszard Górawski:
[email protected]
telefon 509126508

Cezary Janas:
[email protected]
telefon 660695843

Andrzej Mazur:
telefon 684769727, 508100182

Ireneusz Woźniak:
[email protected]
telefon 664178558

Edward Cichański:
[email protected]

telefon 601408006

 

Elżbieta SAMSEL-CZERNIAWSKA

 

Źródła: http://forums.e-samorzadowiec.pl, http://swiebodzin.eu