Pomiń menu

Komisja ds. budżetu obywatelskiego, czy jest nam potrzebna?

Jaką rolę mogłaby spełniać komisja ds. budżetu obywatelskiego w Szamotułach i czy jest nam potrzebna?

Właśnie zakończył się proces przyjmowania propozycji projektów budżetu obywatelskiego na stronach urzędu.

Pokazywaliśmy, jak to zrobić tutaj.

Tymczasem prześledziliśmy losy zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego 2014. Plaża w Pamiątkowie wygrała 500 000 zł. Od zeszłorocznej inicjatywy minął rok, jednak nie mogliśmy cieszyć się nowym miejscem wypoczynkowym tego lata.

Na stronach bip.szamotuly.pl pojawił się kolejny przetarg nieograniczony na „Zagospodarowanie miejsca wykorzystywanego do kąpieli nad jeziorem w Pamiątkowie”.

Do poprzedniego przetargu przystąpił tylko jeden wykonawca z zbyt wysoką ceną, co było podstawą do unieważnienia postępowania. Tym razem na oferty czekamy do 7 października! Cena to 95% oceny, a gwarancja i rękojmia 5%. 

Więcej o przetargu przeczytacie tutaj, jeśli znacie firmę, która chciałaby się zaangażować podajcie dalej!

Finalnie projekt ma być zrealizowany w grudniu tego roku. Trzymamy kciuki, aby się udało.

Co jest przyczyną tak złożonej sytuacji budżetu obywatelskiego? Został on przecież stworzony, aby umacniać społeczeństwo obywatelskie i wspierać inicjatywy lokalne, a tymczasem po wspaniałej mobilizacji Pamiątkowa i okolic pozostaje jedynie zawód, że na plaży nadal nie ruszyły żadne prace.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, musimy bacznej pilnować i obserwować w jaki sposób realizowane są kolejne kroki projektów obywatelskich, czy dotrzymywane są terminy, jakie zmiany w przygotowaniu przetargu można wprowadzić, jakie wyciągać wnioski po pierwszym unieważnionym postępowaniu przetargowym, co można dynamicznie zmienić.

Dobrym rozwiązaniem, funkcjonującym w wielu miastach w Polsce jest komisja ds. budżetu obywatelskiego. W zakresie obowiązków komisji byłby nadzór i obserwacja postępów prac i ostateczne wyciągnięcie wniosków, które byłoby wdrażane w kolej edycji. Dzięki temu każda kolejny budżet uniknął by błędów poprzednika, społeczność byłaby czynnie zaangażowana i informowana o losach projektu na który oddali swój głos.

Co myślicie o naszej propozycji, włączacie się do akcji?

Odnośniki:

https://lepszeszamotuly.wordpress.com/2015/08/24/jak-przygotowac-wniosek-w-ramach-budzetu-obywatelskiego/

http://www.bip.szamotuly.pl/Article/get/id,29757.html