Pomiń menu

Samorząd to MY – MY WSZYSCY!

Od 25 lat to obywatele sami, w pełni świadomie, decydują o sprawach ich dotyczących. Poczucie współistnienia, współbycia i współdziałania daje siłę, ale minione ćwierćwiecze pokazało jak trudny i złożony jest to proces. Dzisiaj, po wielu latach, można mówić o znacznych sukcesach więc na pewno jest co świętować.

Warto o tym pamiętać zwłaszcza w roku 25 rocznicy powstania samorządu terytorialnego.

8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, a już w maju odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. W Polsce zaczęła odradzać się samorządność i demokracja. Od 25 lat to obywatele sami, w pełni świadomie, decydują o sprawach ich dotyczących. Poczucie współistnienia, współbycia i współdziałania daje siłę, ale minione ćwierćwiecze pokazało jak trudny i złożony jest to proces. Dzisiaj, po wielu latach, można mówić o znacznych sukcesach więc na pewno jest co świętować.

Na jubileuszowe obchody i wspólne świętowanie zapraszają organizatorzy 25 URODZIN SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO: Niezależna Inicjatywa Zamojska Centrum Badań i Opinii oraz Koło Naukowe Politologów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

25 września 2015 o godzinie 10:00 w Sali Consulatus Zamojskiego Ratusza odbędzie się konferencja naukowo-szkoleniowa a po południu na Zamojskim Rynku urodzinowy KONCERT NIESPODZIANEK, zsynchronizowany z Konkursem Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym oraz Grą Miejską (przygotowaną specjalnie na tę okazję, a skierowaną głównie do uczniów i studentów zamojskich szkół oraz uczelni wyższych).

Na październik br. zaplanowano w PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu Konferencję Naukową pt: 25 lat Samorządu Terytorialnego połączoną jubileuszem istnienia PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

By uczcić urodzinowe obchody zostanie rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy jubilatami.

Patroni medialni obchodów jubileuszowych: Gazeta Akademicka Skafander, Gazeta Zamojska, Zamojskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Zamościanie zostali już zaproszeni na wspólne świętowanie podczas serii lipcowych i sierpniowych spotkań z mieszkańcami osiedli zamojskich w trakcie „Wędrującej Estrady- Postaw na Rodzinę” (główny organizator tego przedsięwzięcia: Zamojski Dom Kultury). Warto przypomnieć, że mieszkańcy Zamościa wypełnili w tym czasie ponad dwieście ankiet dotyczących lepszych instytucji, budżetu obywatelskiego i dostępności radnych w Zamościu. Z chęcią też uczestniczyli w Konkursach Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Ankiety i konkurs opracowane zostały przez Niezależną Inicjatywę Zamojską Centrum Badań i Opinii i Koło Naukowe Politologów PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

O szczegółach całego przedsięwzięcia w następnej zapowiedzi – chociaż lista „gości urodzinowych” jest wciąż otwarta…

Opr. Lila Pietrusiewicz

Poniżej:
Tam byliśmy z Ogólnopolską Akcją Masz głos. Masz wybór!”. Wspomnienia z wakacji 2015. Na zdjęciach mieszkańcy Zamościa podczas „Wędrującej Estrady -Postaw na Rodzinę”.