Pomiń menu

Spotkanie informacyjne – Budżet Obywatelski

Już w poniedziałek – 19 października 2015 o godz. 16 w Lubartowskim Ośrodku Kultury ul. Rynek II 1, odbędzie się spotkanie informacyjne na temat Budżetu Obywatelskiego w Lubartowie. Wnioski do tego budżetu będzie można składać od 26 października do 27 listopada. Wydaje się, że jest to wystarczający czas.

Do projektu budżetu gminy radni mogą składać wnioski. Do budżetu obywatelskiego także, chociaż nie wydaje się to być najlepszą drogą do realizacji wniosków nieuwzględnionych przy konstruowaniu całego budżetu. Ani dla radnych, ani dla mieszkańców.
Bo trzeba przypomnieć, że obywatelski, czy też partycypacyjny oznacza dokładnie tyle, że jest to wydzielona część budżetu gminy, o której mogą decydować bezpośrednio sami mieszkańcy.
Część „dla nas” wynosi 735 tysięcy złotych.
Niespełna rok temu odbyły się wybory samorządowe. Przy tej okazji, naturalnie, słyszeliśmy rozmaite pomysły na poprawę warunków życia, wizje sposobu rozwiązania problemów i konkretne inwestycje do zrealizowania. To można było wyczytać w znakomitej większości materiałów wyborczych, docierających do nas od kandydatów na radnych Rady Miasta Lubartowa.
Przypominamy, że osób kandydujących, a więc w sposób istotny zainteresowanych rozwojem miasta było 144. Liczymy więc, że na spotkaniu informacyjnym pojawi się co najmniej 123 osoby. Plus kandydaci na burmistrza. Jeden z kandydatów – pan Krzysztof Paśnik – zdradził, że pomysł już ma 🙂 W końcu jest to szansa na realizację pomysłów artykułowanych w kampanii wyborczej.
Jednak nie tylko na te osoby liczymy. Liczymy także na te niemal 500 osób, które wypełniły nam ankiety przed wyborami, zgłaszając swoje pomysły i problemy do rozwiązania. Tak w zakresie projektów inwestycyjnych, jak i nieinwestycyjnych. Może jakiś projekt kulturalny, inny niż dotychczasowe propozycje?
W każdym razie to moment, w którym przez chwilę nie mówimy o tym, czego się nie da, a o tym, co sami możemy zainicjować. Bo to okazja zarówno do załatwienia spraw, które dotąd nie przebiły się do stołu w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Lubartowie, jak i tych, które dotąd pozostawały w sferze mglistych pomysłów mieszkańców miasta, oraz tych rzeczowych postulatów składanych przez kandydatów do Rady.
Elżbieta Wąs
Anna Gryta