Pomiń menu

INAUGURACJA V SEMESTRU NASIELSKIEGO UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO – NAUKOWO I PO OBYWATELSKU

W dniu 20 lutego 2016r., w sobotnie przedpołudnie zainaugurował już po raz piaty swoją działalność Nasielski Uniwersytet Dziecięcy. Tym razem do czytelni Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Nasielsku przybyło 18 dzieci i 6 osób dorosłych, wśród których zasiedli gościnnie przedstawiciele lokalnego samorządu pani wiceburmistrz Katarzyna Świderska i radny Dariusz Kordowski.

W programie spotkania był wykład pod hasłem „Napoleon w Nasielsku” przygotowany przez dyrektora biblioteki dr Stanisława Tyca oraz pokaz nagrania wideo ze spektaklu zrealizowanego przez Fundację Inicjatyw Aktywnych Go Silver „NaPOLEon” . Tematyka czasów napoleońskich sprzed przeszło 200 lat rozpoczęła cykl czterech wykładów uniwersyteckich zorganizowanych z okazji rocznicy 630 lat nadania nowoczesnych praw miejskich dla Nasielska i doskonale wpisuje się w kontynuację zajęć Nasielskiego Uniwersytetu Obywatelskiego z racji przybliżania zainteresowanym mieszkańcom gminy Nasielsk historii ich miasta i regionu a przy tym wyzwalania ich społecznej energii.

Pan Stanisław Tyc kustosz, pasjonat historii przygotował ciekawą prelekcję. Zebrani wysłuchali wiele ciekawostek dotyczących krótkiego, lecz niezwykle ważnego wydarzenia dla Nasielska, które odbyło się w nocy z 24 na 25 grudnia 1806r., a więc w noc Wigilii Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to z racji prowadzonej wojny z Rosją Wielki Cesarz Francuzów Napoleon I Bonaparte znalazł się ze swą armią w Nasielsku i wtedy Nasielsk był przez krótki czas stolicą Europy. Prelegent pokazał również cenne eksponaty będące przedmiotami jego prywatnej kolekcji a mające związek z epoką. Poinformował również o kulisach powstawania spektaklu „NaPOLEon”, który w ramach środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich został zrealizowany przez Fundację Inicjatyw Aktywnych Go Silver w projekcie „Nasielszczanin jestem dumny”. Atrakcje związane z tym spektaklem to: autorski scenariusz inspirowany przez nasielszczan, obsada aktorska amatorskiego teatru „Nasielszczanin” oraz miejsce premiery Farma Krzyczki k/Nasielska.

Nagrany w grudniu 2014r., mający dotychczas ponad 400 wyświetleń, w internecie film obejrzeli wspólnie uczestnicy inauguracji V semestru NUD. Towarzyszyła im minigaleria zdjęć wykonanych przed rokiem podczas premiery. Wszyscy byli zachwyceni zarówno pomysłem przedstawienia jak i jego wykonaniem.

Na zakończenie koordynatorka Nasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego obdarowała zebranych drobnymi upominkami. Dorośli otrzymali książki kulinarne „Smaki Północnego Mazowsza” wydane przez Go Silver w ramach projektu „Lokalnie NASIELSKo” a dzieci długopisy akcji „Masz Głos, Masz Wybór”. Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia, na które już dzisiaj zapraszamy osoby zainteresowane, zarówno dzieci jak i dorosłych. Angażujcie się w życie publiczne, w miarę swoich możliwości i na miarę potrzeb społecznych. Tak wyzwalana przez Stowarzyszenie Europa i My energia społeczna być może przyczyni się, że nasielski samorząd będzie SUPER. Czy przedstawiciele miejscowej władzy, radni i mieszkańcy współpracując będą współtworzyć dla dobra wspólnego? Czy realizowane do 20 kwietnia br. w Nasielsku zadania w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz Głos, Masz Wybór” „Dostępni radni” i „Przestrzeń dla ludzi” przyniosą oczekiwane efekty?

Koordynatorka
Elżbieta Wróblewska
W załączeniu:
– program V semestru NUD
– film „NaPOLEon” https://www.youtube.com/watch?v=JHjb_S1Q2ak
– zdjęcia z inauguracji V semestru w dniu 20.02.2016r. i zdjęcia z premiery filmu „NaPOLEon” w grudniu 2014 r.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

program_V semestr NUD_od luty do czerwiec 2016