Pomiń menu

Podsumowanie Cząstkowe – Ruda Śląska

Przedstawiamy sprawozdanie cząstkowe z działań w ramach programu Masz Głos realizowanych w Rudzie Śląskiej. "Festiwal Wyjątkowych dzieci",  nowy plac zabaw? To na razie marzenia... ale dzięki dialogowi i współpracy marzenia powoli stają się rzeczywistością!

Na początku były marzenia

 

Marzy nam się świat, w którym ludzie ze sobą współpracują. Politycy zamiast się kłócić szukają rozwiązań. Ludzie zamiast różnic dostrzegają, że grają we wspólnej drużynie i mają wspólne interesy.

Marzy nam się świat, w którym wszystko da się załatwić, w którym ludzie – także Ci mający władzę i wpływy po prostu słuchają tych którzy mają problemy i potrzebują wsparcia.

 

Wiele razy jako społecznicy zmagaliśmy się z tymi wyzwaniami. Co zrobić, by nasze dążenia nie były tylko marzeniami? By traktowano nas poważnie? Jak zyskań narzędzia, które sprowadzą nas do konkretów, rozwiązań prawnych umożliwiających dialogi i działanie? Jak nie wejść w świat personalnych sporów, tylko wytrwale i skutecznie dążyć do zmiany!

Z pomocą przy kolejnych konsultacjach przyszło nam Stowarzyszenie Bona Fides pokazując, że inicjatywy lokalne w innych miastach wyzwalają aktywność mieszkańców i dają samorządom realne możliwości finansowego i instytucjonalnego wsparcia społeczników.

 

 

Potem były konkrety

 

Rozeznaliśmy kwestie prawne. Odnaleźliśmy uchwałę rady miasta na temat Inicjatyw Lokalnych i zweryfikowaliśmy, czy na jej podstawie można coś zrobić.

 

Potem słuchaliśmy ludzi. W trakcie wielu rozmów z ludźmi okazało się, że najbardziej palącą dla znanych nam mieszkańców Rudy sprawą jest tragiczny stan przedszkolnych placów zabaw. Nasze dzieci spędzają tak nawet 8h dziennie, place niszczeją i są rozbierane. Od lat staramy się rozwiązać ten problem pismamy, sprawa wypływa na zebraniach rodziców. Teraz chcemy coś wspólnie zrobić w tym kierunku.

 

Kiedy zobaczyłam, że w Katowicach, Legionowie, ale też w Gruzji ludzie potrafią własnymi siłami, przy finansowym i organizacyjnym wsparciu z zewnątrz    zrobić swoim dzieciom plac zabaw zrozumiałam, że pierwszym krokiem do poprawy aktywności obywatelskiej w Rudzie będzie usprawnienie tej uchwały, ale też przekonanie samorządu, że możemy współpracować (zamiast się kłócić) i rozwiązać ważny dla nas problem.

 

Potem spotkaliśmy się z Prezydent Miasta Ruda Śląska i pełnomocnikiem prezydenta miasta ds. organizacji pozarządowych. Wspólnie ustaliliśmy, że realizacja placu zabaw w ramach  inicjatyw lokalnych to bardzo dobry pomysł… ale na rok 2018, bo musimy to wpisać w plan budżetowy i sprawdzić na mniejszej akcji, jak ten mechanizm działa.

 

Wreszcie wymyliśmy z rodzicami dzieci szkolnych, że chcemy w szkole integracyjnej zrobić „Festiwal wyjątkowych dzieci” – docenić i wzmocnić nasze dzieci i zintegrować społeczność do wspólnej pracy na rzecz wspólnego dobra.

Podsumowanie-cząstkowe-Masz-Głos-2016