Szkolenie z Prawa Dostępu Do Informacji Publicznej
26 stycznia we współpracy z Fundacją Batorego w ramach akcji Masz Głos odbyło się szkolenie z Prawa dostępu do informacji publicznej, które poprowadził prawnik Szymon Osowski prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Szkolenie było podzielone na dwa etapy – dla pracowników samorządowych w godzinach 10.00 – 14.00 i dla mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych w godzinach 17.00 – 18.30
W trakcie tego szkolenia pracownicy Urzędu Miasta Starogard Gdański w szczególności dowiedzieli się w teorii i praktyce związanej ze stosowania ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jakie wymogi formalne powinien spełniać wniosek o dostęp do informacji publicznej, w jakiej formie udziela się odpowiedzi na wniosek, podstawowych terminach i definicjach z zakresu informacji publicznej, katalogu informacji publicznych podlegających udostępnieniu. Cel, efektywność i kto jest zobowiązany do prowadzenia stron BIP, właściwym sposobie przygotowania Biuletynu Informacji Publicznej. Najczęstsze błędy i dobre praktyki w prowadzeniu i aktualizowaniu stron BIP. Czy informacja publiczna powinna być udostępniana nieodpłatnie.Formy załatwiania spraw z zakresu dostępu do informacji publicznej,kiedy konieczne jest wydanie decyzji administracyjnej. Możliwości odwoławcze przysługujące wnioskodawcy, w przypadku niekorzystnego dla niego rozpatrzenia wniosku.
O rodzajach odpowiedzialności grożących za nieudostępnienie informacji publicznej (odpowiedzialność karna, administracyjna i cywilnoprawna); sposobie postępowania w przypadku zaistnienia konieczności odmowy udostępnienia informacji publicznej. Czy wszystkie posiadane przez administrację publiczną dokumenty stanowią informację publiczną, czy informacją publiczną są również umowy zawierane z przedsiębiorcami oraz opinie prawne, notatki ze spotkań.Informacja publiczna prosta i informacja publiczna przetworzona, jakie praktyczne znaczenie ma taki podział.Czy w każdym wypadku są zobowiązani do opracowania złożonych zestawień na życzenie wnioskodawcy.Czy poddanie decyzji administracyjnej anonimizacji może być uznane za przetworzenie informacji publicznej. Przegląd orzecznictwa, pozwalające na lepsze zrozumienie pojęcia informacji publicznej.
W drugiej części szkolenia dla mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych w godzinach 17.00 – 18.30 skupiliśmy się na tym czym jest informacja publiczna, kto ma do niej prawo dostępu, czy informacją publiczną są również umowy zawierane z przedsiębiorcami. Informacja publiczna prosta i informacja publiczna przetworzona. Jakie wymogi formalne powinien spełniać wniosek o dostęp do informacji publicznej. Rodzaj informacji podlegających udostępnieniu w BIP. Czy informacja publiczna powinna być udostępniania nieodpłatnie. Kiedy pracownicy administracji publicznej mogą żądać opłaty za udostępnienie informacji publicznej. Możliwości odwoławcze przysługujące wnioskodawcy, w przypadku niekorzystnego dla niego rozpatrzenia wniosku. Odpowiedzialność cywilna, administracyjna i karna przewidziana przez ustawę o dostępie do informacji publicznej.
Serdecznie dziękuję Szymonowi Osowskiemu z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska za przeprowadzenie szkolenia. Panu Maciejowi Kalinowskiemu Prezydentowi ds. społecznych za pomoc, współpracę, otwartość, przy realizacji szkolenia. Pani Sylwii Ossowskiej Pełnomocniczce Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych i Osób Niepełnosprawnych za uczestnictwo w całym szkoleniu i pomoc w organizacji i wszystkim osobom uczestniczącym w szkoleniu.