Pomiń menu

Kto chce – szuka sposobu , kto nie chce – szuka powodu.

Takimi słowami można podsumować spotkanie Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Niewodnicy z Wójtem Gminy Turośń Kościelna Grzegorzem Jakuciem z udziałem Radnych Gminy , Sołtysów i Rad Sołeckich wsi Niewodnica Kościelna i Niewodnica Korycka , strażaków z miejscowego OSP a także z Stowarzyszenia Synergia a więc wszystkich przedstawicieli życia społecznego w naszych miejscowościach.

Głównym tematem dyskusji było funkcjonowanie i sposoby ożywienia działalności świetlicy wiejskiej w Niewodnicy Koryckiej. Wiceprezes SPN Alina Domurat zaprezentowała wyniki przeprowadzonego wśród naszych mieszkańców w miesiącach listopad – grudzień 2016 roku społecznego badania ankietowego. To właśnie wyniki tych wiarygodnych badań posłużyły nam do korekty naszych działań a także opracowania programu nazwijmy go świetlicowego , który jednocześnie posłużył za materiał do dyskusji podczas tego niezwykle emocjonującego i gorącego spotkania, w którym zdecydowanie większą liczbę uczestników stanowili ci co chcą coś robić , zmieniać naszą rzeczywistość a także tych , którzy żyją uprzedzeniami z przeszłości i raczej szukają powodów do tego aby wspólnie nie podejmować żadnych działań. Całe szczęście ,że Ci ostatni stanowili wyrażną mniejszość. A my będziemy chcieli wszystkie te strony pogodzić. Uważamy ,ze jeżeli jest chęć do działania a taką my przejawiamy cały czas ,to można dać życie każdej świetlicy również tej niewodnickiej. Wychodzimy,również z założenia ,że Niewodnica potrzebuje takiego miejsca. Z wieloma przedstawionymi przez nas propozycjami zgadzał się Wójt Gminy, który obiecał pomoc w tym zakresie. Nie bez znaczenia jest oczywiście kwestia finansowania niektórych projektów. Jak podkreślał Prezes SPN Zdzisław Narel , niezwykle ważne jest współdziałanie z naszym samorządem gminnym. Oczywiście warto i trzeba wpływać na władzę i my to właśnie robimy. W dyskusji podkreślano ze ta nasza świetlica powinna być miejscem powstawania dobrych pomysłów ,podstawą inicjatyw obywatelskich, planowania imprez turystycznych , sportowych i kulturalnych, miejscem zapadania różnych decyzji dotyczących codziennego życia mieszkańców Niewodnicy ,wreszcie najważniejsze: miejscem spotkań wszystkich niewodniczan.
Oczywiście pieniądze to nie wszystko. W naszym kraju są tysiące świetlic, które świetlicami są tylko z nazwy , Aby ludzie garneli się do świetlic muszą tam spotykać.dobrych gospodarzy , pasjonatów społecznego działania albo jak to niektórzy mówią „ludzi pozytywnie zakręconych”.
Ponieważ Wójt Gminy daje nam „zielone światło” a więc dostrzega potrzebę zmian , postaramy się nasze pomysły zrealizować.Myślimy ,że kluczem do sukcesu będzie jednak systematyczność w naszych poczynaniach ,bo my jesteśmy w tej grupie która chce i szuka sposobów.
Wyniki naszej ankiety znajdziecie na naszej stronie internetowej:www.niewodnica.podlasie.pl

 

NiewodnicaMasz_Głos_ANKIETA-300x199[1]