Pomiń menu

Działania Nowotomyskiego Alarmu Smogowego 2016/2017

Nasza gmina – Nowy Tomyśl (woj. wielkopolskie) – od lat boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Oficjalne pomiary Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu plasują naszą gminę na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast w Wielkopolsce.

Za początek naszych działań antysmogowych możemy uznać artykuł pt. „Śmierdzi, bo musi”  opublikowany 22 października 2015 na portalu obywatelskint.pl.

Początkowa nazwa naszej nieformalnej grupy brzmiała „Obywatelski Monitoring Pyłu w Nowym Tomyślu”, lecz po pewnym czasie zdecydowaliśmy, że symbolicznie przyłączymy się do szerokiego ruchu Alarmów Smogowych i 19 kwietnia 2016 zmieniliśmy nazwę na Nowotomyski Alarm Smogowy.

Bardzo szybko podjęliśmy się konkretnych działań, a mianowicie postanowiliśmy zbudować tanie, amatorskie mierniki zapylenia powietrza.

Zapis naszych działań można śledzić w artykułach publikowanych na obywatelskint.pl.

Przystąpiliśmy do prób z różnymi typami czujników zapylenia, temperatury oraz wilgotności powietrza. Po kilku prototypach w końcu udało się stworzyć model, który odpowiada naszym wymaganiom, a osiągane wyniki w zadowalającym stopniu pokrywają się z danymi WIOŚ-u (otrzymywanymi z miesięcznym opóźnieniem).

Równolegle z prowadzonymi próbami technicznymi stworzyliśmy stronę powietrze.obywatelskint.pl, na której publikujemy wyniki pomiarów ze zbudowanych czujników. Jednocześnie podjęliśmy działania edukacyjne.

Wyniki pomiarów amatorskich mierników za miesiąc marzec 2017

W działania grupy zaangażowało się ok. 10 osób: informatyków, elektroników, konstruktorów-mechaników, projektantów 3D.

Nasze działania:

  • 19 kwietnia 2016 – założona została została grupa na portalu społeczniościowym Facebook pod nazwą “Nowotomyski Alarm Smogowy”. W tej chwili liczy 61 członków. Tym samym dołączyliśmy do dużej rodziny analogicznych grup w całej Polsce
  • 25 kwietnia 2016 – członkowie Nowotomyskiego Alarmu Smogowego wygłosili ogólny referat na temat zanieczyszczenia powietrza na XX sesji Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu (zapis sesji)
  • 30 maja 2016 – z inspiracji członków Nowotomyskiego Alarmu Smogowego przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wygłosił referat na XXI sesji Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu o monitoringu jakości powietrza w Wielkopolsce (zapis wystąpienia)
   Relacja z wystąpienia.
  • 1 lipca 2016 – członkowie Nowotomyskiego Alarmu Smogowego wzięli udział w szkoleniu w Cieplicach, które było zorganizowane przez Dolnośląski Alarm Smogowy
   Relacja ze szkolenia
  • 7 września 2016 – szkolenie w Nowym Tomyślu zorganizowane przez Dolnośląski Alarm Smogowy, w którym uczestniczyli Starosta Nowotomyski, przedstawiciel Urzędu Miejskiego odpowiedzialny za ochronę środowiska oraz dyrektorzy szkół (relacja).
  • 15 września 2016 – wniosek członków Nowotomyskiego Alarmu Smogowego skierowany do radnych Rady Miejskiej oraz do Burmistrza:
   • o ujęcie w projekcie budżetu na rok 2017 zakupu automatycznej stacji pomiarowej zanieczyszczenia powietrza
   • o ujęcie w projekcie budżetu na rok 2017 programu dofinansowania wymiany starych pieców opalanych węglem niskiej jakości, o niskiej sprawności energetycznej
  • 4 listopada 2016 – prelekcje Nowotomyskiego Alarmu Smogowego dla Zespołu Szkół w Opalenicy (krótka notka ze strony Zespołu Szkół w Opalenicy)
prelekcje Nowotomyskiego Alarmu Smogowego dla Zespołu Szkół w Opalenicy (fot. Zespoł Szkół w Opalenicy)
 • 17 marca 2017 – spotkanie podsumowujące „sezon smogowy” 2016/2017, w którym wziął udział Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki. (relacja ze strony www.powiatnowotomyski.pl)
spotkanie podsumowujące „sezon smogowy” 2016/2017 (fot. Powiat Nowotomyski)

We wrześniu chcielibyśmy zrealizować cykl szkoleń w szkołach oraz podejmiemy próbę uruchomienia w jednostkach oświatowych urządzeń informujących o aktualnym stanie powietrza.

W naszych działaniach wspiera nas także lokalny tygodnik „Dzień Nowotomysko-Grodziski”:

22 stycznia 2016 – “Znów najbardziej zapylone miasto
31 stycznia 2016 – “Zbudowali prototypy
30 sierpnia 2016 – “Znów będziemy zapyleni?
30 stycznia 2017 – “Smog skraca nasze życie