Pomiń menu

ZAMOŚĆ: „WYBIERAM WYBORY”

ZAMOŚĆ: „WYBIERAM WYBORY”

Są już wyniki I etapu drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram Wybory". W wydarzeniu uczestniczyło prawie 8 tysięcy uczniów z 568 szkół. Drugą edycję Konkursu poświęcono wyborom samorządowym, które odbędą się jesienią 2018 roku.

Głównym celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o prawie wyborczym. Konkurs zorganizowany został przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, a skierowano go do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na terenie działania Komisarza Wyborczego w Zamościu i Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu z zadaniami testu konkursowego, składającego się z 25 pytań, zmagało się ponad 200 uczniów z 21 szkół.

16 listopada 2017 roku do szkół przekazano wyniki testu. Pełna lista laureatów I etapu, zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego znajduje się TUTAJ

W kolejnym etapie zwycięzcy pierwszego etapu będą musieli napisać pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” oraz „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów, burmistrzów prezydentów miast”. Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi 15 lutego 2018r.

W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie wyłonieni z całej Polski spotkają 15 marca 2018 roku w Warszawie i przed Państwową Komisją Wyborczą opowiadać będą na trzy losowo wybrane pytania.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 zł, za drugie 800 zł, a za trzecie 600 zł. Autorzy najlepszych prac w województwie otrzymają nagrody rzeczowe.

Warto pokreślić, że wśród dwudziestu osób, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu, trzynaście z nich to uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimanzjalnych Nr 1 w Zamościu.
WYKAZ SZKÓŁ BIORĄCYCH UDZIAŁ W KONKURSIE

Oprac. L.Pietrusiewicz

Źródło: https://zamosc.kbw.gov.pl