Pomiń menu

Edukacja prawna w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu, czyli władza sądownicza z bliska

Edukacja prawna w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu, czyli władza sądownicza z bliska

Uczniowie i uczennice klas trzecich  Gimnazjum nr 5 w październiku 2017 r. uczesticzyli pod kierunkiem pani Anny Matysiak w zajęciach  z wiedzy o społeczeństwie w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Ich celem  było pogłębienie  edukacji prawnej  i obywatelskiej.

12 października klasa III C spotkała się z panią sędzią Samantą Wierzbicką z Wydziału do spraw Rodzinnych i Nieletnich. Pani sędzia opowiedziała nam o swojej pracy, o władzy sądowniczej w Polsce i o kształceniu prawników. Przeprowadziliśmy pod jej kierunkiem symulację rozprawy sądowej, podczas której uczniowie i uczennice  przebrani w togi sędziowskie, adwokackie i prokuratorskie ćwiczyli przebieg rozprawy sądowej pod czujnym okiem sędziego. Przeszliśmy przez ważne miejsca gmachu sądu, takie jak sala rozpraw, siedziba policji sądowej, pokój przesłuchań dla dzieci i ofiar przemocy w rodzinie, archiwum sądowe oraz tajny korytarz, którym doprowadzani są na rozprawy aresztanci konwojowani przez policję sądową.

18 października uczniowie i uczennice z klasy III B, a 25 października  z klasy III A wzięli udział w rozprawach prowadzonech przez panią sędzię Martę Zaidlewicz z Wydziału Karnego. Byliśmy świadkami całego procesu sądowego z wystąpieniami prokuratora, obrońcy i przesłuchiwaniem świadków oraz z wydaniem wyroku.

Uczniowie i uczennice każdej z klas zobaczyli kluczowe miejsca pracy sądu. Lekcje wiedzy o społeczeństwie w sali rozpraw pozwoliły poznać pracę sądu w praktyce. Zamierzamy kontynuować zajęcia z edukacji prawnej i obywatelskiej realizowane w interaktywnej, praktycznej i atrakcyjnej dla młodzieży formie.