Pomiń menu

WOLONTARIAT, WOLONTARIAT

Fundacja TRYBIK przeprowadziła szereg warsztatów o wolontariacie.

Pierwsze miały miejsce 16 listopada 2017r. i adresowane były do osób do 25 roku życia z terenu 3 gmin: Obrowo, Lubicz.
Na spotkanie przybyło 16 młodych osób z gminy Obrowo i 3 z gminy Lubicz. Realizowaliśmy je przy współpracy LGD „Podgrodzie Toruńskie” oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie.

Ogromną radość sprawiło nam to, że wszyscy zadeklarowali chęć niesienia pomocy innym i stali się wolontariuszami Fundacji TRYBIK!
Dowodem zadowolenia uczestników było pytanie o kolejne warsztaty, które dodatkowego komentarza nie wymagają. Wnioski nasuwają się same!
Po tych warsztatach posypały się zaproszenia i prośby od szkół na takie warsztaty, więc wyruszyliśmy na kolejne spotkania z młodzieżą szkolną.

Kolejne warsztaty przeprowadziliśmy 5 grudnia 2017 r. dla członków Szkolnego Koła Wolontariusza w SP w Lubiczu Dolnym, udział wzięło również 16 uczestników. Radość i zabawa była ogromna. Tu zyskaliśmy kolejnych wolontariuszy, chętnych do współpracy z nami.

Na trzecie podobne warsztaty udaliśmy się 16 grudnia 2017 r. do szkoły ponadgimnazjalnej – CKU w Gronowie. Tu przybyło już 30 osób i działaliśmy przez 5 godzin :), ale było warto. Spotkaliśmy się z wieloma wartościowymi, młodymi osobami.

19 stycznia 2018r. byliśmy na spotkaniu z młodzieżą w SP w Młyńcu I. Kolejne wspaniałe doświadczenie!!! W prowadzeniu warsztatów pomagała kolejna pozyskana  wolontariuszka, studentka.

Warsztaty nie są nudne, ponieważ wykorzystujemy różnorodne techniki i metody pracy. Cały czas coś się dzieje i nie zauważamy, że wypadałoby spotkanie już zakończyć 🙁

Prowadzone przez nas warsztaty dostosowujemy do wieku uczestników i charakteru spotkania. W ten sposób pozyskujemy i budujemy bazę wolontariuszy na terenie gminy Lubicz i Obrowo. Udało nam się już współpracować z pozyskanymi wolontariuszami podczas fundacyjnych akcji – np. w Krobi, gdzie prowadziliśmy zabawę mikołajkową dla setki dzieci, a wsparło nas 19 wolontariuszy !!!

Podczas różnych form warsztatowych uczestnicy znajdują odpowiedzi na pytania:

Na czym polega wolontariat?

W jakich formach można działać w wolontariacie?

Jakie korzyści daje bycie wolontariuszem?

Kto może zostać wolontariuszem?

Jak przygotować się do pracy wolontariusza?

Jakie są prawa i obowiązki wolontariusza?

Na podziw zasługuje kreatywność i zaangażowanie podczas pracy w grupie i wypracowywaniu modelu wolontariusza, który jest przedstawiany plastycznie na dużym plakacie, a potem referowany  na forum.

O wolontariacie opowiadają: Barbara Mońko-Juraszek, prezes Fundacji TRYBIK i Anita Jankowska, wiceprezes Fundacji TRYBIK, a zarazem wolontariuszka Szlachetnej Paczki. Oprócz dzielenia się własnymi doświadczeniami, przedstawiamy prezentację multimedialną i wzruszający film. Zdjęcia robi wolontariuszka, Sylwia, która opowiada też o swoim doświadczeniu, związanym z wolontariatem.

WARTOŚCIĄ DODANĄ podczas warsztatów w Obrowie były warsztaty ze scrapbookingu, prowadzone przez Barbarę Mońko-Juraszek, prezes Fundacji TRYBIK, która nie tylko działa na rzecz innych, ale też pasjonuje się rękodziełem i prowadzi zajęcia kreatywno-plastyczne. Okazało się, że nikt z uczestników nie spotkał się wcześniej z tą formą ozdabiania albumów i wykonywania kartek. W zainteresowaniem wysłuchali genezy tej techniki i ciekawostek z nią związanych. Najbardziej cieszyła samodzielnie wykonana, wyjątkowa kartka okolicznościowa.

I TAK NASZE TRYBIKI KRĘCĄ SIĘ …i wciągają innych 🙂

Barbara Mońko-Juraszek, prezes Zarządu Fundacji TRYBIK