Pomiń menu

Akcja MŁODZI PRZY GŁOSIE – Nasze sprawy w naszych rękach

Akcja MŁODZI PRZY GŁOSIE – Nasze sprawy w naszych rękach

MASZ GŁOS 17-18.03.2018 zjazd młodzieży z Wielkopolski w Zdunach. W gościnnych progach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kilińskiego spotkała się grupa 57 osób – aktywnej młodzieży wielkopolskiej. Uczestniczyło 27 przedstawicieli , m.in. .: uczestnicy Masz Głos : Fundacji Nowoczesna Gmina ze Suchego Lasu, młodzież gminy Murowana Goślina / Szkoła Podstawowa w Murowanej Gośilnie i Zespół Szkół i. Gen. D. Chłapowskiego w Bolechowie / oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska z Lednogóry. Gminę Zduny reprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Zdunach, ZSP im. J. Kilińskiego w Zdunach, Szkoły Podstawowej w Baszkowie oraz grupa z Konarzewa. Udział wzięli też opiekunowie szkolnych kół wolontariatu oraz klubów młodzieżowych. Uczestników powitała dyrektor szkoły p. Karolina Rejek oraz Burmistrz Zdun Tomasz Chudy.
Tematyka spotkania dotyczyła aktywnego zaangażowania się młodych w życie społeczne, wpływanie na zmiany w ich otoczeniu oraz współpracy ze samorządem lokalnym. Moderatorem spotkania był Damian Dubina z Fundacji Aktywności Lokalnej z Poznania.

Ponieważ spotkanie odbyło się w ramach akcji MŁODZI PRZY GŁOSIE, zatem to oni udzielali się najbardziej. Pokazali że jest możliwe aby ICH SPRAWY BYŁY W ICH RĘKACH. O tym co i jak można zdziałać było w części ogólnej-dyskusyjnej oraz pracy warsztatowej w grupach. Młodzież poznała też zasady pracy metodą WORLD CAFE. Dla więszości uczestników było to pierwsze takiego typu spotkanie – twórcze i nowatorskie.

Po części szkoleniowej nadeszła pora na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Goście zaproszeni zostali na quest pn. „ Jak Zduny trójmiastem stały „ . Zimowa aura dała się we znaki, zatem wszyscy z przyjemnością udali się na bazę noclegową.

Młodzież wyznaczyła sobie dyżury w kuchni i porządkowe, po czym mieli czas wolny na rozmowy w grupach, gry towarzyskie, muzykę. W tym czasie trener wraz z opiekunami uczestniczyli w panelu dyskusyjnym o formach , metodach i narzędziach pracy z młodymi. Poruszano też wątki wolontariatu, współpracy ze samorządem i partnerstwa międzysektorowego. Dołączyła do nas też młodzież, zatem dyskusja skończyła się już w niedzielę.

Na niedzielne przedpołudnie zaplanowano grę w kręgle, które zawsze dostarczają emocji , zarówno zawodnikom jak i kibicom. Nie inaczej było i tym razem. W Młodzieżowych Rozgrywkach Bowlingowych I miejsce zajęła reprezentacja Kasztelanii Ostrowskiej, II miejsce dla Zespołu Szkół w Bolechowie, III miejsce zajęła ekipa Szkoły Podstawowej w Murowanej Goślinie. Najlepszym graczem Rozgrywek został Kryspin Dreher , reprezentujący gminę Murowana Goślina.
Ponadto uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty za ukończenie questu pn. J
ak Zduny trójmiastem stały.

Gorące podziękowanie od organizatorów dla :
– Dyrekcji i Personelu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kilińskiego w Zdunach

– Urzędu Miejskiego w Zdunach
– Zdunowskiego Ośrodka Kultury w Zdunach
– Komendy Hufca ZHP w Krotoszynie
– 1 Zdunowskiej Drużyny Harcerskiej w Zdunach

– OSP Zduny

za wsparcie rzeczowe, organizacyjne , finansowe , które sprawiło iż to wielkie dla nas przedsięwzięcie możliwe było do zorganizowania i zrealizowania wg planowanego zamysłu.

– trenerowi Damianowi Dubinie za podjęcie wyzwania dla takiej ilości uczestników

– opiekunom grup : Beata Kopiczko z Murowanej Gośliny, Asia Radzięda ze Suchego Lasu oraz Maciej Jędrzejczak z Lednogóry za cenne rady, pomysły i chęć dalszej współpracy. Zaś całej młodzieży spotkań 17-18.03, za aktywny udział i stworzenie wspaniałej atmosfery całego spotkania. Po takiej dawce wiedzy , pomysłów i chęci nie pozostaje nam nic innego jak …do następnego zadziałania 🙂