Pomiń menu

Z wizytą w niezwykłym parku u laureata nagrody „Super Samorząd 2018”

Z wizytą w niezwykłym parku u laureata nagrody „Super Samorząd 2018”

Zadaszone miejsca do grilowania, siłownia plenerowa, plac zabaw, scena, stanowisko do rozpalania ogniska, duża wiata, która może służyć do organizacji lokalnych uroczystości, ale też prywatnych wydarzeń, od urodzin do wesel, wedle zasady: “kto pierwszy ten lepszy”, sala lekcyjna pod drzewkiem, przywrócenie bioróżnorodności jeziora i jego brzegu, dom wędkarza, podesty do łowienia ryb przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku, plaża, ścieżka edukacyjna o lokalnie występującej faunie i florze, molo – to nie efekt realizacji kilku edycji budżetu partycypacyjnego w dużym mieście, ale dzieło zaangażowanej społeczności wsi Łęgajny, która pod opieką sołtysa Andrzeja Turka postanowiła sama urządzić sobie zakrojone na dużą skalę (kilka hektarów + jezioro) Centrum Aktywizacji Społecznej.

Dwa lokalne stowarzyszenia, do których należy również Pan Andrzej, są laureatami nagrody „Super Samorząd 2018” za: “oryginalny sposób budowania więzi mieszkańców i mieszanek z miejscem ich zamieszkania oraz angażowania w dbanie o przestrzeń wspólną”. Pod tym opisem kryje się “Arboretum – Park Narodzin”, czyli taki park, gdzie każdy nowo narodzony mieszkaniec wsi zostanie uhonorowany swoim własnym drzewem, opatrzonym tabliczką z imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia oraz polską i łacińską nazwą drzewa. W skład tego ciekawego parkowego założenia wchodzą też: zachowany starodrzew, łąka roślin miododajnych i parkowe aleje.

Mimo krótkiego czasu, jaki upłynął od wręczenia nagrody, Arboretum już działa! Pierwsze nasadzenia przeprowadzili rodzice dzieci urodzonych do 10-u lat wstecz. W związku z zainteresowaniem taką formą zaangażowania, Pan Andrzej planuje rozszerzyć krąg “uprawnionych” do zasadzenia drzewa również na starszych mieszkańców Łęgajn. Warunek jest jeden – o własne drzewo trzeba dbać.

Dołączając do akcji Masz Głos, masz możliwość wymieniać się doświadczeniami z ciekawymi ludźmi – pan Andrzej Turek jest zdecydowanie jednym z nich!

Na zdjęciach Andrzej Turek, sołtys wsi Łęgajny i przedstawiciel w akcji Masz Głos dwóch lokalnych stowarzyszeń: Przystanek Łęgajny i Stowarzyszenie Wędkarskie Jeziora Linowskiego w Łęgajnach, koordynatorka akcji Masz Głos Ewa Zielińska oraz Henio.