Pomiń menu

Naturalny plac zabaw na zielonogórskiej starówce? Zapytamy mieszkańców!

Naturalny plac zabaw na zielonogórskiej starówce? Zapytamy mieszkańców!

W tym roku Fundacja LYADA ma inny pomysł na działanie w akcji. Chcemy zabrać się za urocze miejsce na zielonogórskiej starówce.

To miejsce znajduje się przy ul. Kopernika w centrum miasta. Kiedyś był tam plac zabaw, ale od lat służy jedynie jako wychodek dla okolicznych psów i wielbicieli mocniejszych trunków. Teren nie jest duży, z trzech stron otoczony murami sąsiednich kamienic, a z jednej strony biegnie droga, od której osłania plac szpaler drzew. Wyjątkowość miejscu dodaje najstarsze w mieście drzewo – 800-letni cis, który tam rośnie i jest pomnikiem przyrody. Stąd pomysł na temat placu zabaw – drzewo i wszystko, co z nim związane.

Nie nastawiamy się na typowo naturalny plac zabaw: za mały teren i estetyka nie do końca spójna z otoczeniem starówki, ale to miejsce na pewno na ciekawe elementy zabawowe tematyczne, z naturalnych tworzyw (drewno, kamień).

Chcemy zapytać zielonogórzan, jaki oni mają pomysł na tą przestrzeń. To miejsce wśród drzew i kamienic jest stworzone, żeby służyć do odpoczynku. I nie tylko dla dzieci. Jesteśmy pewni, że dla starszych mieszkańców starówki też mała oaza w centrum miasta byłaby potrzebna.

Grupą docelową naszych planowanych konsultacji są rodziny, które mieszkają w okolicy na starówce, starsi zielonogórzanie i młodzież. To miejsce może stać ciekawym punktem turystycznym – stare drzewo, bezpośrednie sąsiedztwo zielonogórskiej katedry, ścisła starówka. A co tam może powstać? Zapytamy!