Pomiń menu

Forum Sołtysów Gromada gości społeczników z Kurpi

Forum Sołtysów Gromada gości społeczników z Kurpi

20 osób: działaczy społecznych, członków organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, sołtysów i radnych z okolic Ostrołęki na początku marca odwiedziło gminę Węgorzewo, by poznać tutejsze dobre praktyki w działalności społecznej.

Wizytę studyjną zorganizował Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej wraz ze Stowarzyszeniem Projekt Radomir. Stowarzyszenie to obejmuje działaniem dwa sołectwa w gminie Lelis: Obierwię i Aleksandrowo.  –To właśnie sołtysi tych sołectw wyszli z pomysłem wizyty studyjnej – mówi Alicja Rymszewicz z Forum Sołtysów Gromada, która koordynowała całe wydarzenie w gminie Węgorzewo. – Działamy razem w Akcji Masz Głos, więc sołtysi Stepnowski i Niedzwiecki dużo słyszeli o naszym forum. A Gromada wciąż inspiruje coraz to nowe osoby z całej Polski do podjęcia podobnych działań integrujących środowisko sołeckie. – Ostatnio nawiązała z nami kontakt sołtyska z koszalińskiego – dodaje Rymszewicz.

Goście z Kurpi poznali zarówno działania  Forum Sołtysów Gromada, jak i Centrum Animacji Społecznej w Węgorzewie, sołectw i wiejskich organizacji społecznych z Trygortu, Kalu, Ogonek i Stulich. Szczególnie Stulichy zrobiły duże wrażenie na odwiedzających. – Taka mała społeczność a potrafi zorganizować tak duże imprezy, które ponadto promują tradycje wiejskie! – słychać było pełne zachwytu wypowiedzi.

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym, jak w gminie Węgorzewo działają organizacje społeczne, mogliśmy poznać wiele ciekawych praktyk, które będą inspiracją dla naszych działaczy – podsumował Łukasz Wachowski z Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. – Z chęcią przyjedziemy do was z kolejnymi grupami.

Pozostali goście też nie szczędzili komplementów. – Dziękujemy za miłe przyjęcie, które jeszcze długo będziemy wspominać. Wiele z waszych dokonań zainspirowało nas do dalszych działań – pisze na fanpejdżu Gromady Ewa Kossakowska z KGW Surowe.  Sołtys Siemnochy Łukasz Budniak dodaje: – Było super, wszystko profesjonalnie przygotowane! Jestem pod ogromnym wrażeniem, zdobyliśmy dużo ciekawych informacji.

Forum Sołtysów Gromada dziękuje Beacie Bartnik ze Stowarzyszenia KAL  za pomoc w organizacji wizyty studyjnej, która zakończyła się pokazem pieczenia sękacza i wieczorną biesiadą w wiejskim stylu. A węgorzewscy sołtysi już myślą o rewizycie, by bliżej poznać barwne tradycje i kulturę kurpiowską.