Pomiń menu

Po dobre praktyki do sąsiadów! Forum Sołtysów Gromada na wizycie studyjnej.

Po dobre praktyki do sąsiadów! Forum Sołtysów Gromada na wizycie studyjnej.

Lepiej późno, niż wcale, więc dziś zamieszczamy relację z wyjazdu, który odbył się jesienią 2018 r.

Jak się uczyć, to od najlepszych! Z tą myślą Forum Sołtysów Gromada zorganizowało wyjazd studyjny do prężnie działających sołectw w powiatach oleckim i gołdapskim.

W sobotę 27 października w podróż wyruszyło 20 osób: sołtysów, członków rad sołeckich i aktywnych mieszkańców gminy Węgorzewo.

Pierwszą odwiedzoną miejscowością były Wronki. To wieś historii i opowieści, które można odsłuchać w dziewięciu punktach za pomocą aplikacji QR kod. Mieszkańcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Wronki przygotowali dla nas grę terenową „Wiedźmy z mokradeł” – opowiada sołtys Róży Łukasz Dujnowski. – Podzieleni na trzy grupy rozwiązywaliśmy różne zadania spacerując z mapą po wsi. Było mieszanie tajemniczych mikstur, makijaż godny wiedźmy, stosowne przebrania, zadania geometryczne, szukanie odpowiedzi na pytania i …lot na trzyosobowej miotle. Zaangażowanie mieszkańców Wronek, a szczególnie szefowej Barbary Kapturzak, było naprawdę wzruszające.

– To świetna propozycja, by przyjechać tu z grupą dzieci i aktywnie spędzić czas – zachwyca się Sylwia Domurad z rady sołeckiej Gui.

Węgorzewianie odznaczeni zostali specjalnymi medalami, nakarmieni i serdecznie pożegnani ruszyli w dalszą drogę do sołectwa Połom.
W Połomie zaskoczeni zostali widokiem placu wiejskiego. Przepiękne nasadzenia, altany z wierzby, ścieżka sensoryczna, oryginalny grill, wiata, która z braku świetlicy służy za miejsce spotkań. O tym, jak zaczęła się społeczna aktywizacja wsi, jakie ciekawe imprezy są tu organizowane, o planach na budowę świetlicy, o trudnościach, ale i o nadziejach i przede wszystkim o współpracy, która buduje opowiadali sołtyska Połomu Anna Jasina oraz Jerzy Zagrodzki, prezes miejscowego stowarzyszenia. Specjalnie na to spotkanie przyjechała też Barbara Makiełkowska sołtyska pobliskich Chełch, by opowiedzieć o tym, jak aktywizują swoją wieś poprzez zabawy w rycerzy, starodawne tańce, budowę katapulty, warsztaty tarcz i łuków. Tutejsi sołtysi są zrzeszeni w Stowarzyszeniu Sołtysów Gminy Świętajno, więc węgorzewska Gromada miała dodatkowe pytania o sposób funkcjonowania i podejmowane wspólnie inicjatywy.

Żytkiejmy przywitały pysznym obiadem i oczywiście sękaczem, z którego słyną w świecie. Dla tutejszego stowarzyszenia przygotowanie posiłku nawet na kilkaset osób nie stanowi trudności. Działają od 2007 r., prowadzą działalność gospodarczą, organizują warsztaty rękodzieła, kulinarne, wiele imprez w tym Święto Sękacza czy występy kabaretowe. „Żytkiejmska Struga” stawia na współpracę z miejscowymi instytucjami i organizacjami, bardzo chwali sobie również wsparcie ze strony wójta.

Kolejną wsią były Galwiecie, gdzie nasi sołtysi gładko przejechali się po gminnej drodze, wykonanej z wykorzystaniem żużlu w spodniej warstwie. Następnie trafili do świetlicy, której wielkość, ilość pomieszczeń, wyposażenie zaparły dech w piersiach. Sołtys Maciej Kordjak opowiedział o tym, jak przejęli świetlicę od gminy wraz ze środkami na utrzymanie (w tym również pół etatu kierownika świetlicy) oraz o tym, z jakich źródeł korzystają, by wyposażać wieś i realizować różne przedsięwzięcia.

– Byliśmy tak pełni wrażeń po całym dniu, że wydawało nam się, że już nic nas nie zaskoczy – opowiada sołtyska Wilkowa Lucyna Rojek. – A tu jeszcze warsztaty z tworzenia galaretek 3D, czyli wkuwanie igłami specjalnych barwników w przezroczystą galaretkę tak, by powstawały przepiękne kwiaty. Wszyscy byliśmy bardzo zafascynowani tą metodą! Wzięliśmy przepisy, bo warto wykorzystać takie pomysły również w naszych wsiach.

Droga powrotna do Węgorzewa to czas na podsumowanie. –To wyjątkowa wycieczka – ocenia Beata Bartnik ze Stowarzyszenia KAL.  – Tak dużo wrażeń i pozytywnych emocji jednego dnia! Tyle inspiracji, gotowych przykładów do naśladowania a przecież nie wyjeżdżaliśmy daleko, byliśmy kilkadziesiąt kilometrów od naszej gminy. I najważniejsze: współpraca czyni cuda!

Wyjazd studyjny zorganizowany został w ramach projektu „Więcej wiesz – więcej możesz” realizowanego przez Forum Sołtysów Gromada i Stowarzyszenie KAL a  współfinansowanego przez FIO Warmia Mazury Lokalnie.