Pomiń menu

Chciała, więc Psia Polana już jest!

Chciała, więc Psia Polana już jest!

Mirela Rossa mówi o sobie "zaangażowana psiara". Jej pasja jest na tyle zaraźliwa, że projekt Psiej Polany, który zgłosiła do budżetu obywatelskiego, już został zrealizowany. W planach ma kolejne.

Odkąd Mirela zaadoptowała suczkę Blankę, chciała stworzyć w Gorzowie Wlkp. bezpieczną i przyjazną przestrzeń do aktywnego, ciekawego spędzania czasu z czworonogiem bez smyczy. Akurat wtedy z mediów dowiedziała się o możliwości zgłoszenia do budżetu obywatelskiego projektu budowy wybiegu dla psów Psia Polana wraz z infrastrukturą do ćwiczeń. Zrobiła to natychmiast. Opisała projekt, zobrazowała go, przedstawiła cel, plusy, możliwe lokalizacje wybiegu w mieście, stworzyła wycenę, kosztorys budowy, zebrała ponad 25 minimalnych podpisów poparcia pod projektem i w terminie terminie złożyła projekt do UM.

W Gorzowie Wielkopolskim każdy zgłoszony projekt musi przejść akceptację merytoryczną pracowników UM, dalej – rozmowy społeczne, na których zapada decyzja, czy w danym rejonie projekt będzie realizowany w przyszłym roku czy poddany głosowaniu ogólnomiejskiemu.

Projekt Mireli nie przeszedł etapu rozmów społecznych, ale jedna z uczestniczących w nich radnych dostrzegła atrakcyjność Psiej Polany dla miasta  i obiecała zgłosić go do realizacji z budżetu miasta. Tak się stało – projekt znalazł się w budżecie miasta, radni oddali na niego swoje głosy, a realizację wpisano na przyszły rok.

W czerwcu 2019 r. UM rozpisał zapytanie ofertowe na realizację budowy wybiegu dla psów za łączną kwotę realizacji zamówienia 100 tys. zł. (wraz z kosztem projektu wykonanym przez biuro projektowe). Firma, której propozycję wybrano, rozpoczęła budowę w październiku 2019 r., a już od początku listopada przewodnicy psów korzystają ze swoimi czworonogami z wybiegu. Zainteresowanie jest ogromne, a mieszkańcy pozytywnie mówią o jego realizacji i chcieliby, aby wybiegi powstały na każdym dużym osiedlu w mieście, co tak naprawdę już dzieje się w okolicznych, dużych miastach.

„Nie poddałam się, spotkałam na swojej drodze ludzi, którzy wspierali mnie i głęboko wierzyłam o powodzeniu tego projektu”, mówi o Psiej Polanie Mirela.

Zachęcona sukcesem Mirela Rossa w przyszłym roku planuje zgłosić do budżetu obywatelskiego projekt na rozbudowę wybiegu o doświetlenia terenu (aby po zmroku i w okresie jesienno-zimowym można było z niego korzystać) i monitoring.

Zobacz program tv ” Kalejdoskop” z udziałem Mireli Rossy (20.11.2019 r.)