Pomiń menu

Niezwykli pokazali się

Niezwykli pokazali się

Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” zakończyło realizację projektu z programu „Tu mieszkam, tu zmieniam” współfinansowanego przez Fundacją Santander Bank S.A. Poszerzył on wiedzę o ludziach, którzy wywierają pozytywny wpływ na najbliższe środowisko i których dorobek jest żywy w lokalnej świadomości.

Finałowym rezultatem jest album pt. „Zwykli – niezwykli, czyli ludzie z pasją z Gminy Postomino i okolic” oraz niedawne spotkanie z wystawą niezwykłych działań niezwykłych ludzi.

Autorzy albumu – Teresa i Józef Rysztakowie, przy współpracy z sołtysami i przyjaciółmi, odkryli ponad 50 osób, które można określić mianem niezwykłych. A tą niezwykłością było: wyrażenie zgody na udział w projekcie, pasja i znalezienie czasu na opracowanie i wystawę swych niezwykłości. W książce wystarczyło miejsca dla 27 z nich, pozostałe osoby  – być może pod w/w warunkami – znajdą się w kolejnym tomie, o ile uda się znaleźć grantodawcę. A pewnie tak, bo zainteresowanie i oddźwięk jest duży.

Ta edycja pokazała doprawdy niesamowite postaci, których uzdolnienia i konsekwencja w działaniu są godne bliższego poznania i naśladowania. To ludzie, którzy mimo choroby tworzą coś pięknego, niezwykłego – jak choćby Bogumił Olszak, który jest twórcą papierowych cudeniek, pięknych obrazów wyszywanych haftem krzyżykowym, urzekających kwiatów papierowych, wstążkowych. Słów uznania i zachwytu jest mało, by pokazać ten kunszt prac zaprezentowany na wystawie.

Można na niej było zobaczyć też trofea Piotra Borowca – mistrza świata w  crossmintonie, piękne serwetki Ewy Borowiec, bryły bursztynu Mieczysława Zawady, kosze wiklinowe Andrzeja Cichego, prezentację starego sprzętu gospodarczego i koronkowych serwetek państwa Dagmary i Dariusza Spocińskich, galerię nowoczesnych zdjęć i starych aparatów fotograficznych Leszka Zosiuka. Staniewice pokazały swe bogactwo niezwykłości, promując pracowitość oraz talent Bronisławy i Jerzego Siwiuków, a także pasjonatów starych ciągników i maszyn rolniczych – Izę i Piotra Miszczaków (Piotr uzyskał honorowy tytuł Kolekcjonera Roku  nadany przez Ministra Rolnictwa). Wielkie zainteresowanie, a potem oblężenie, wzbudziło stoisko państwa  Sylwii i Pawła Wojciechowskich, którzy otworzyli Bar Bistro w Staniewicach i serwują tam przepyszne (a na dodatek świeże i tanie) obiady, pizzę i inne pyszności. Taką samą pasjonatką niezwykłego jedzenia okazała się Dominika Gil z Kanina. Jej szyszki w zalewie, dżem z ogórków, z marchewki, soki, nalewki, pasztety – to „niebo w gębie”.

Na wystawie zaprezentowały się ze swymi plastycznymi dziełami Ewa Bylczyńska Safader, Wanda Janowicz, Daniela Igras, Ilona Krajewska Matyjek, Duże zainteresowanie wzbudziło stoisko krótkofalowców Zdzisława Sieradzkiego i żeglarskie państwa Małgorzaty i Dariusza Nawrockich. Okazałe stoisko zaprezentowało Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej”, a tuż obok pasje podróżnicze i edytorskie pokazała Teresa Rysztak, która stworzyła (wspólnie ze swoim mężem) ok. 30 publikacji – fotoksiążek.

Wszyscy pasjonaci otrzymali w prezencie książkę z mapką gminy Postomino i kolejnymi pasjonatami. Było wspólne podziwianie, degustowanie, rozmowy, plany i marzenia. Szkoda tylko, że tak szybko trzeba było zamykać wystawę, albowiem sala przy CKiSie już musiała być przygotowywana na kolejne wydarzenie kulturalne.

To, co było niezwykłe w tym projekcie, to przede wszystkim emocje. Ludzie, którzy tu mieszkają (w gm. Postomino), są doprawdy niezwykli, często skromni, ale z pasjami i dorobkiem. Dzięki takim projektom stają się inspiracją dla innych, są przykładem twórczego spędzania czasu, wychodzą z domów i dają radość innym.

Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” dziękuje wszystkim „Zwykłym niezwykłym” za udział w projekcie, a także dyrektorowi Centrum Kultury i Sportu za udostępnienie sali na wystawę, a przede wszystkim Fundacji Santander za wsparcie finansowe projektu.

relacja: Teresa Rysztak

zdjęcia: Leszek Zosiuk.