Pomiń menu

Warsztaty i szkolenia na fali Falent

Warsztaty i szkolenia na fali Falent

Falenty rozkręcają i dodają mocy do dalszego działania. Przykładem może być miniony tydzień w wykonaniu stowarzyszenia Projekt Radomir. Działania dla dzieci i dorosłych, czyli dla każdego coś fajnego.

Zaledwie dzień po zjeździe w Falentach (w poniedziałek 25 listopada) w Szkole Podstawowej w Obierwi odbyły się warsztaty regionalne dla dzieci zatytułowane „Od ziarenka do bochenka”. Miały przybliżyć najmłodszym drogi, które pokonują ziarna, aby stać się gotowym wypiekiem. A droga jest daleka…W programie znalazła się m.in. prezentacja o obrzędach przy dawnym sianiu i zbieraniu zboża oraz wypieku chleba na Kurpiach. Dzieci dowiedziały się wszystkiego o wypieku chleba: począwszy od tego, skąd się bierze ziarno, z którego powstaje mąką, przez pracę na polu i trud, jakiego wymaga przygotowanie jednego bochenka chleba. Każdy uczestnik warsztatów miał swoje zadanie i wkład w przygotowanie ciasta chlebowego. Dzieci zapoznały się z historią pieczenia chleba, poznały rodzaje zbóż i nauczyły się je rozpoznawać. Podczas warsztatów ambasadorki inspiracji i tradycji kurpiowskiej używały gwary kurpiowskiej, prezentując kilka wyrazów w formie pisanej i fonetycznej.

Warsztaty przeprowadzone przez Stowarzyszenie Kurpiowskie Inspiracje zapoczątkowały nowy projekt Radomira pt. „Kurpie w Obierwi”. W ramach przedsięwzięcia dzieci ze szkoły w Obierwi będą spotykać się z regionalistami, twórcami ludowymi, którzy przybliżą najmłodszym zwyczaje i tradycje kurpiowskie, aby ocalić od zapomnienia piękno regionalnej kultury.

Natomiast w środę (27 listopada) na warsztatach w Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu pojawiła się niewielka grupa sołtysów zainteresowanych promocją działań na Facebooku. Grupa niewielka, ale w jakim sympatycznym składzie – przyjazna atmosfera i wiele praktycznych ćwiczeń za uczestnikami. W przypadku szkoleń komputerowych mała liczba osób w grupie ma ogromny wpływ na efektywność i pozwala uzyskać znacznie wyższy poziom szkolenia. Prowadząca, pani Edyta Kozera, ekspert ds. marketingu, była bardzo zadowolona, bo uczestnicy szybko nauczyli się nowych umiejętności. Stworzyli grupę szkoleniową, a potem już na całego posty, lajki, komentarze i tworzenie wydarzeń. Na zakończenie – utworzenie własnego fanpage, na którym będą się już niedługo chwalić swoimi działaniami.
Spotkanie dało dużo przydatnej wiedzy i pozytywnej energii, a efekty nauki już wkrótce!!!