Pomiń menu

O nowoczesnej segregacji śmieci

O nowoczesnej segregacji śmieci

Tematem spotkania było systemowe rozwiązanie, które już sprawdziło się w Ciechanowie. W toruńskiej kawiarni "Wejściówka" opowiedzieli o nim goście zaproszeni przez Stowarzyszenie Obywatelski Toruń.

W spotkaniu uczestniczyli projektanci nowoczesnego systemu segregacji śmieci z firmy T-Master oraz z Fundacji Łydynia, która brała udział we wdrażaniu tego systemu w Ciechanowie.

System ma zastosowanie w zabudowie wielorodzinnej bloków mieszkalnych i w zabudowie jednorodzinnej. Projekt pozwala skutecznie segregować śmieci na pięć rodzajów, zgodnie z przyjętym prawem, zarządzać odbiorem odpadów, zabezpiecza przed przypadkowym podrzucaniem śmieci, identyfikuje wrzucającego, co daje szansę dokonywania opłat zgodnych z deklaracją mieszkańca. Dodatkowym plusem tego systemu jest estetyka śmietników i czystość na osiedlach – naszego wspólnego otoczenia. Zainwestowane koszty zwracają się już po kilku latach.

Mimo że segregację śmieci deklarują wszyscy mieszkańcy miast, gmin i osiedli, w rzeczywistości tylko część osób prowadzi ją prawidłowo. W świetle obowiązujących w Polsce przepisów i jako członka Unii Europejskiej musimy szukać rozwiązań, które pozwolą zoptymalizować koszty za wywóz śmieci, a jednocześnie unikać płacenia kar za ich niesegregowanie. Kary niestety obniżą rozwój miast i gmin, ponieważ płacone będą z funduszy na inwestycje.

Jako organizatorzy dziękujemy mieszkańcom, przedstawicielom wspólnot, spółdzielniom mieszkaniowym i przedstawicielom toruńskich gmin za przyjęcie zaproszenia na spotkanie, a Lechowi Lewandowskiemu za zarejestrowanie wydarzenia. Szkoda, że nasze zaproszenie nie wzbudziło zainteresowania przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia, przedstawicieli MPO oraz dziennikarzy mediów toruńskich.

Serdecznie dziękujemy radnym Rady Miasta, którzy przybyli na to spotkanie. Ufamy, iż wszyscy dowiedzieli się, że istnieje sposób na ,,zdrową gospodarkę odpadami”.

Śmieci nie mają barwy politycznej, nie mają barwy partyjnej, nie mają żadnej miary poglądów na funkcjonowanie miasta. Natomiast w sortowni odpadów i na wysypisku mieszają się ze sobą wszystkie wyrzucone przez mieszkańców, przez władze miasta.

Zdjęcie udostępniono z zasobów firmy T4B

Teksty źródłowe:

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ciechanow-nowoczesna-segregacja-smieci-z-kodem-kreskowym,936004.html

https://www.umciechanow.pl/main/aktualnosci/System-weryfikacji-segregowania-odpadow-w-zabudowie-wielorodzinnej-rusza-pilotaz/idn:6035