Pomiń menu

Miasto znowu chce zabetonować łąki

Miasto znowu chce zabetonować łąki

Skandali z terenami zielonymi w Krakowie nie ubywa. Po Zakrzówku, Paprociowym Lesie, Srebrnej Polanie i Parku Woźniców przyszła pora na łąki na osiedlu Bohaterów Września.

Przypomnijmy: jesienią opinia publiczna poznała plany MPZP „Mistrzejowice Północ” zabudowania łąk. Nowo powstałe na tym terenie obiekty miały mieć wysokość do 25m i towarzyszącą sieć dróg oraz rond. Tak informowała na Facebooku @BWiP – mieszkańcy Bohaterów Września i Piastów.

Było już prawie dobrze

Po proteście społecznym 2 grudnia 2019 r. udało się przyjąć poprawkę złożoną przez jednego z radnych, aby uchronić łąki od zabetonowania. O sprawie informowała TV KRAKÓW w materiale filmowym (pisaliśmy o tym tutaj) .

Miasto sobie…

Niestety teraz problem wraca. Miasto, mimo sprzeciwu mieszkańców, nadal planuje zabudować łąki na północy Mistrzejowic, dodatkowo zwiększając wysokość zabudowy do 36m. „W tym miejscu betonu jest już dość” – mówią mieszkańcy. „Do starych osiedli Piastów i Bohaterów Września dobudowano nowe: Piasta Park, Dom-bud, żółte bloki po drugiej stronie Urzędu Skarbowego i Piasta Towers. Bez zmiany układu komunikacyjnego”. Wniosek jedynie sensowny: nie zagęszczać już zabudowy i pozostawić tam zieleń.

Ryzyko tranzytu

Na wizualizacji przygotowanej przez miasto widać jak łąki zostaną zabudowane wysokimi blokami i rozcięte jezdnią. Jak mówią mieszkańcy, dodatkowy wyjazd jest osiedlu potrzebny, ale nie w tym miejscu i nie kosztem łąk. Obawiają się też, że droga w takim kształcie, przy jednoczesnym pozostawieniu głównej ulicy Piasta Kołodzieja bez zmian, spowoduje pojawienie się tranzytu przez ulice osiedlowe.

Mieszkańcy nie zamierzają złożyć broni i będą walczyć o tereny rekreacyjne na północy dzielnicy, których miasto (i niektórzy politycy) chce ich pozbawić. Sprawie będziemy się przyglądać.

Foto: BWiP