Pomiń menu

Bardziej loteria czy zbiórka do puszki?

Bardziej loteria czy zbiórka do puszki?

Losujemy upominki w trakcie naszych wydarzeń – loteria, zbiórka (formalny zawrót głowy) – to temat, który 23 września podczas spotkania online w ramach akcji Masz Głos przybliżyła Fundacja TRYBIK.

Nie tak łatwo z loteriami

Gdy organizujemy różne wydarzenia, staramy się uatrakcyjnić prowadzoną imprezę loterią fantową, która jest jednocześnie zastrzykiem finansowym do budżetu organizacji. Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że taka niby zabawa podlega przepisom o grach hazardowych, wymaga zgłoszenia do właściwego Urzędu Celno-Skarbowego, a jeśli wartość loterii przekracza kwotę bazową (w roku 2020 jest to 5140,74 zł), to musimy uzyskać na nią zezwolenie. Do zgłoszenia należy dołączyć sporo innych dokumentów, jak regulamin loterii i mnóstwo oświadczeń. Formalności jest dość dużo i o tym właśnie było to szkolenie, polegające na omówieniu procedur i wymianie doświadczeń Fundacji TRYBIK w tym temacie.

Alternatywa

Jako alternatywę przybliżyliśmy zbiórkę do puszki, która jest prostsza w zorganizowaniu, ale wymaga także pewnych formalności i zgłoszenia do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Należy pamiętać, że każdą z omawianych form należy rozliczyć i złożyć do odpowiedniego organu sprawozdanie. Uczestnicy spotkania otrzymali pakiet omawianych dokumentów, by na spokojnie oswoić się z tematem.