Pomiń menu

Pierwsza pomoc na wydarzeniach plenerowych

Pierwsza pomoc na wydarzeniach plenerowych

Kilkanaście dni temu odbył się regionalny warsztat online dla uczestników akcji Masz Głos. Dotyczył organizacji zabezpieczenia ratowniczego podczas wydarzeń, jakie często sami przygotowujemy.

Czy takie zabezpieczenie jest potrzebne? Wiemy, że tak, ale żeby Was do tego przekonać, opowiemy o jednej z naszych akcji sprzed kilku dni.

Podczas pikniku osiedlowego

Zabezpieczaliśmy piknik osiedlowy. Oczywiście dystans społeczny, środki dezynfekcji i jak to na pikniku, jedzenie, słodycze, w dodatku piękna pogoda, więc, jak się pewnie domyślacie, licznie odwiedzały nas owady, w tym osy i pszczoły.

Podczas trwającego kilka godzin wydarzenia udzieliliśmy pomocy pięciorgu dzieciom ukąszonym przez osy i dwóm, które wbiły sobie drzazgi. Zwłaszcza jedna interwencja utkwiła nam w pamięci, gdyż po naszej interwencji opuchlizna jednego z dzieci niemal natychmiast ustąpiła.

Przede wszystkim, nikt, widząc ambulans i ratowników, nie próbował na własną rękę udzielać pomocy dzieciom, tylko od razu kierował się do nas.

Pamiętajcie, na Was, jako organizatorach takich wydarzeń, spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. I nie chodzi tu o przepisy ustawowe, ale o naszą, odpowiedzialnych społeczników, odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników naszych wydarzeń, bez względu na ich wielkość i ilość uczestników.